Bystrzyk Kolumbijski (Hyphessobrycon columbianus)

Bystrzyk Kolumbijski (Hyphessobrycon columbianus) – słodkowodna ryba z rodziny kąsaczowatych hodowana w akwariach. Jest gatunkiem spokojnym i towarzyskim a także niezwykle żywym i ruchliwym.

NAZWA: Bystrzyk Kolumbijski (Hyphessobrycon columbianus)
INNE NAZWY: Tetra Kolumbijska
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały 6 – 7 cm
AKWARIUM: Średnie, min-długość: 100 cm
WODA: Temperatura: 24 - 28 °C,
pH: 5.0 - 7.0 pH,
POKARM: Żywy, mrożony, suchy, roślinny
ŻEROWANIE: Środek akwarium, przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 6 lat
CENA: 2 - 6 ZŁ

OPIS: Bystrzyk Kolumbijski jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Południowej. Zamieszkuje wolno płynące strumienie, potoki i dopływy w Kolumbii.
Osobniki tego gatunku dorastają do maksymalnie 7 cm, w warunkach akwariowych zazwyczaj do 6,5 cm. Ciało o torpedowatym kształcie wybarwia się na srebrzysto niebieski kolor. Płetwy są koloru czerwonego a płetwa odbytowa obrzeżona jest zwykle na czarno. Różnice między samcem a samicą dostrzegalne są u dorosłych osobników. Samice są bardziej okrągłe i nieco większe, natomiast samce mają bardziej wydłużoną płetwę grzbietową.
Bystrzyk Kolumbijski jest rybą aktywną, będącą cały czas w ruchu, towarzyską i łatwą w hodowli. Najlepiej czuje się w grupie.

ODŻYWIANIE: Bystrzyk Kolumbijski jest gatunkiem wszystkożernym nie sprawiającym problemów z karmieniem. Chętnie przyjmuje pokarmy suche, żywe i mrożone. Dieta najlepiej urozmaicona z dodatkiem pokarmów roślinnych.

AKWARIUM: Osobniki tego gatunku są niezwykle ruchliwe, żyją w stadzie i powinny być trzymane w przestronnych akwariach z dużą ilością roślin. Akwarium dla niewielkiej grupki tych ryb powinno mieć przynajmniej 100 cm długości. Gęsto obsadzony zbiornik powinien mieć wyznaczoną przestrzeń do pływania. Rozproszone światło i ciemne podłoże najlepiej uwydatnią piękne barwy tego gatunku.
Bystrzyk Kolumbijski jest gatunkiem który może być hodowany w akwariach towarzyskich lub biotopowych. W akwariach biotopowych (Południowa Ameryka) może być trzymany w towarzystwie innych kąsaczowatych, niewielkich pielęgnic oraz sumów. W akwariach ogólnych najlepszym towarzystwem dla Bystrzyka Kolumbijskiego będą ryby o podobnych wymaganiach i usposobieniu.

Polecamy:   Neon czarny (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

ROZMNAŻANIE: Bystrzyk Kolumbijski podobnie jak inne kąsaczowate jest gatunkiem jajorodnym. Gatunek ten rozmnażamy w niewielkich akwariach tarliskowych.
Akwarium tarliskowe powinno mieć pojemność 15 – 20 litrów. W zbiorniku powinny się znajdować liczne kryjówki. Podczas tarła samiec staje się agresywny wobec samicy. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna, a na powierzchni powinny się znaleźć rośliny pływające rozpraszające światło. W trakcie tarła ikra w ilości 300 – 500 ziaren, rozrzucana jest po podłożu. Po odbytym tarle należy odłowić tarlaki by nie zjadły ikry. Wylęg następuje po 1 dniu, młode zaczynają pływać po 4 -5 dniach. Młode karmimy pierwotniakami, larwami solowca, nicieniami, i sztucznymi pokarmami dla narybku.