Chemia: No – Planaria

No – Planaria to preparat którym zwalczymy w akwarium wypławki, stułbie oraz ślimaki a przy tym bezpieczny dla ryb oraz krewetek akwariowych.

No Planaria to produkt firmy Genchem. Nie jest to preparat chemiczny a ekstrakt ziołowy, który jest biodegradowalny i w pełni bezpieczny dla ryb, krewetek, roślin akwariowych oraz pożytecznych bakterii nitryfikacyjnych. Sam preparat doskonale radzi sobie z wypławkami, stułbiami oraz niektórymi gatunkami ślimaków.

Same wypławki i stułbie często występują u hodowców krewetek gdzie w akwariach nie ma ryb które same regulują populację tych nieproszonych gości. Więcej o wypławkach w akwarium przeczytasz tutaj.

Preparat No – Planaria ekstrakt roślinny, a dokładniej palmy arekowej i sprzedawany jest w postaci proszku który rozpuszczony w wodzie skutecznie zwalcza plagę wypławków oraz ślimaków. Preparat ten mimo że skutecznie zwalcza m.in. wypławki jest w pełni bezpieczny dla ryb i krewetek, nawet tych najbardziej delikatnych. Preparat ten bezpieczny nawet gdy nieco przekroczymy zalecane przez producenta dawki. Mino że jest zabójczy preparat dla ślimaków, stułbi i wypławek to jest całkowicie biodegradowalny a jego rozkładem zajmują się mikroorganizmy normalnie występujące w akwarium.

CECHY PRODUKTU:

  – zabija wypławki, stułbie, nicienie oraz niektóre gatunki ślimaków
  – jest bezpieczny dla krewetek, ryb, roślin oraz bakterii nitryfikacyjnych
  – nie zmienia parametrów wody (twardość, pH)
  – jest biodegradowalny

DAWKOWANIE: No – Planaria dostępna jest w opakowaniu zawierającym 50 gram produktu. Do opakowania dołączona jest specjalna łyżeczka, miarka za pomocą której odmierzamy sobie odpowiednie dawki produktu. Producent zaleca zastosowanie trzydniowej kuracji, podczas której podajemy następujące dawki preparatu:

  Pierwsza doba – 1 łyżeczka na 50l/wody
  Druga doba – ½ łyżeczki na 50l/ wody
  Trzecia doba – ¼ łyżeczki na 50l/wody

ZASTOSOWANIE: Podczas kuracji należy ograniczyć karmienie i kontrolować natlenienie zbiornika. No – Planaria sprzedawana jest w postaci proszku który najlepiej przed podaniem do akwarium rozpuścić w niewielkiej ilości wody z akwarium. Taką zawiesinę wlewamy do zbiornika. Po podaniu preparatu w zbiorniku występuje zmętnienie wody które z czasem ustępuje. Po kuracji zaleca się kilka podmian wody wraz z usuwaniem martwych wypławków i ślimaków które mogą być powodem wysokiego stężenia amoniaku.

CENA: Oryginalne opakowanie zawierające 50 gram produktu kosztuje około 60 -70 złotych. Taka ilość starcza na kurację w kilku większych zbiornikach. Jeśli nie potrzebujemy takiej ilości tego preparatu to w sklepach internetowych możemy kupić mniejsze porcje które są dostosowane no wielkości zbiorników kupujących.

TEST: Obserwując nasze krewetkarium o pojemności 30l (40x25x30cm) zaobserwować można było niewielkie ilości białych robaków na których sprawdzimy skuteczność działania tego preparatu. W sklepie e-krewetki.pl zamówiona została porcja dla zbiornika o pojemności 50 litrów. Otrzymaliśmy 3 woreczki które były odpowiednio opisane dzięki czemu wiadome było w jakiej kolejności je użyć.

Rozpuszczane w strzykawce porcje preparatu podawane były do zbiornika z odstępem 24 godzin. Początkowo oprócz, ustępującego zmętnienia wody nie było widać efektów działania No – Planaria. Po podaniu ostatniej porcji preparatu na szybach akwarium zaczęły pojawiać się większe ilości wypławków które stopniowo obumierały.
Preparat sprawdził się i wypławki zniknęły z akwarium.

UWAGI: Po zakończonej kuracji zaleca się powtórzenie jej po około 14 dniach. Ponowna kuracja wymagana jest ze względu na jaja ślimaków i wypławek które są odporne na działanie tego środka.

Polecamy:   DIY – Pułapka na wypławki wersja 2