Cierniooczek Kuhla (Pangio Kuhlii)

Cierniooczek Kuhla (Pangio Kuhlii) czyli Piskorek Kuhla – bardzo ciekawa i towarzyska ryba z rodziny Piskorzowatych. Ryba o charakterystycznym kształcie i ubarwieniu oraz ciekawa w obserwacji dla akwarysty.

NAZWA: Cierniooczek Kuhla (Pangio Kuhlii)
SYNONIMY: „Kuhli” Loach
RODZINA: Piskorzowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 8-10 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość dla kilku sztuk 50 cm
WODA: Temp.: 21 - 26ºC, pH: 3.5 - 7.0 pH, twardość: 0 - 10 ºdGH.
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 lat
CENA: 8-10 ZŁ

OPIS: Występuje w Południowo-wschodniej Azji (Indonezja i Malezja) gdzie zamieszkuje płytkie, wolnopłynące wody potoków, strumieni i kanałów nizinnych.
Piskorek Kuhla wyróżnia się wydłużonym, wężowatym kształtem ciała koloru pomarańczowo-żółtego. W poprzek pokryty grubymi, ciemnymi pasami. Ubarwienie i kształt pasów może być różny u poszczególnych osobników i spowodowane jest to występowaniem podgatunków żyjących na odizolowanych obszarach. Ryba ta charakteryzuje się także 3-ma parami wąsów wokół otworu gębowego, oczami pokrytymi przeźroczystą skórą oraz kolcami umiejscowionymi pod oczami, które ryba używa w momentach zagrożenia.
Płeć ryb trudna do odróżnienia i po osiągnięciu pełnej dojrzałości widoczne są różnica między samcem a samicą. Dorosła samica jest bardziej zaokrąglona i czasem widoczne są zielone jaja w przewodach jajowych samicy.
Cierniooczek Kuhla to ryba stadna i w akwariach należy trzymać kilka lub kilkanaście sztuk tego gatunku. Jest rybą aktywną głównie w nocy i by móc obserwować tą ciekawą rybę najlepiej wyposażyć akwarium w delikatne oświetlenie nocne. Za dnia ryby te chowają się zagrzebując się w podłożu lub pośród kamiennych grot i innych zakamarków.
ODŻYWIANIE: Cierniooczek Kuhla jest rybą wszystkożerną ale pobierającą pokarm z dna zbiornika dlatego należy zapewnić rybą odpowiednią ilość pokarmu opadającego na dno którego nie zjedzą inne ryby. Może być to pokarm żywy, mrożony jak i suchy.

AKWARIUM: Zbiornik dla kilku sztuk Cierniooczka Kuhla nie musi być duży a standardowe 45l może być siedliskiem dla kilku sztuk. Najważniejsze by dno akwarium przynajmniej częściowo zbudowane zostało z miękkiego i drobnoziarnistego piasku w którym mogą zakopywać się Cierniooczki. Ponadto w akwarium powinny się znajdować mniejsze lub większe groty w których ryby te w ciągu dnia znajdą schronienie. Łatwo wyskakuje z akwarium, więc akwarium powinno być przykryte lub posiadać pokrywę.
Preferują wodę miękką i kwaśną oraz dobrze natlenioną.
Piskorek Kuhla jest rybą którą bez problemów możemy hodować w akwarium towarzyskim pamiętając by trzymać je z niewielkimi i spokojnymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.
ROZMNAŻANIE: W warunkach akwariowych rozmnaża się sporadycznie. Ryby trą się tuż pod powierzchnią wody rozrzucając ikrę po akwarium. Tarło może trwać do czterech godzin a samica w tym czasie może złożyć do 1000 ziaren ikry. Opadająca ikra przykleja się do elementów wystroju akwarium. Wylęg następuje po 24 godzinach. Młode mają pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikające po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla młodych są pierwotniaki, nicienie mikro i larwy solowca.

UWAGI: Podczas nagłych zmian ciśnienia atmosferycznego potrafi bardzo szybko pływać po całym akwarium. Z tego powodu minimalna długość akwarium powinna wynosić minimum 50 cm.