Czyścimy szklany dyfuzor ceramiczny

Niemal każdy użytkownik szklanych dyfuzorów staje przed problemem jakim jest czyszczenie takiego dyfuzora. Poniżej problem ten rozwiążemy tanio i szybko.

Szklane dyfuzory ze spiekiem ceramicznym są bardzo popularne a swoją popularność zawdzięczają dzięki niskiej cenie oraz sporej wydajności w rozpuszczaniu gazu w wodzie. Wydajność ta znacznie spada gdy spiek jest brudny i zarośnięty glonem. Dyfuzor który zaszedł glonem i brudem wypuszcza znacznie większe pęcherzyki gazu a te słabo się rozpuszczają w wodzie przez co woda jest słabiej nasycona CO2.

Sposobów czyszczenia szklanych dyfuzorów ze spiekiem ceramicznym jest kilka.

Akwariumdomowe.pl zaprezentuje wam jeden z nich. Do wyczyszczenia takiego dyfuzora potrzebować będziemy: niewielkiego naczynia, wybielacza zawierającego chlor oraz zaglonionego dyfuzora.

Jako naczynie może posłużyć nam niewielki, szklany słoik (nieco większy od dyfuzora) który napełniamy w 70 – 80 % wybielaczem. W internecie można spotkać opisy w których stosuje się mieszankę 1:1 wybielacza z wodą. Ja stosuję sam wybielacz i jestem zadowolony jak i reszta stworzeń w akwarium. Aby ustrzec się problemów do czyszczenia dyfuzora najlepiej wybrać najtańszy wybielacz. Ja używam wybielacza marki ACE w niebieskiej butelce. Jest to jeden z najtańszych wybielaczy, zawiera chlor i pozbawiony jest dodatkowych substancji które znajdują się w droższych wybielaczach.
Dyfuzor zanurzamy w wybielaczu i pozostawiamy na około 30 minut. W przypadku bardziej uciążliwych glonów które nie chcą puścić trzeba poczekać dłużej aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Po tym czasie dyfuzor jest jak nowy należy go porządnie wypłukać pod bieżącą wodą a jeśli płyn dostał się do wnętrza dyfuzora (do przestrzeni na gaz) to należy pozbyć się płynu poprzez wytrząsanie lub podpięcie gazu i wydmuchanie pozostałości płynu. Dyfuzor jest gotowy do podpięcia do instalacji i podawania CO2.

Sam wybielacz możemy zostawić w słoiczku, zakręcony może nam znowu posłużyć do czyszczenia dyfuzora który za jakiś czas znowu zajdzie glonem i brudem.    UWAGA: Wybielacz działa drażniąco na skórę i oczy. Działa toksycznie na organizmy wodne. Przy stosowaniu wybielacza należy zachować ostrożność! Dyfuzor przed włożeniem do akwarium dokładnie wypłukać.

Polecamy:   DIY – Pokarm mix dla ryb akwariowych