Danio perłowy (Danio margaritatus)

Niebiański Danio Perłowy (Microrasbora Galaxy) – niewielka, stadna rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. Odkryta stosunkowo niedawno bo w 2006 roku ale niezwykle popularna wśród akwarystów ze względu na niezwykle atrakcyjny wygląd.

NAZWA: Danio perłowe, (Danio margaritatus)
RODZINA: Karpiowate (Cyprinidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 2 – 2,5 cm
AKWARIUM: Małe min. 30l.
WODA: temp.: 22-27ºC,
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy.
ŻEROWANIE: Wszystkie strefy akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne,
DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
3-5 lat
CENA: 5-12 ZŁ

OPIS: Ta pięknie ubarwiona ryba odkryta została w 2006 roku a opisana naukowo w 2007 roku. W naturze Galaxy zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Birmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Birmy.
Danio perłowy jest rybą niewielką – dorasta do około 2,5 cm. Różnice między samcem a samicą są niewielkie – samce są smuklejsze a ich płetwy są w kolorze jaskrawego pomarańczu z czarnym konturem. Samice mają zdecydowanie mniej intensywne ubarwienie a płetwy są blade. Najlepiej rozpoznawać płeć po niewielkiej ciemnej kropce za płetwą odbytową – u samców jest ona mało widoczna.
To ryba stadna i terytorialna dlatego zaleca się trzymanie w akwarium co najmniej 10 osobników tego gatunku. Terytorializm objawia się zarówno u samców jak i samic które rywalizują między sobą. W zbyt małym akwarium dochodzi do zbyt częstych starć pomiędzy poszczególnymi osobnikami, wskutek czego można zauważyć u nich postrzępione płetwy, dlatego im więcej ryb tym lepiej, agresja rozłoży się wtedy na większą ilość osobników, ryby będą śmielsze a także piękniej wybarwione.
ODŻYWIANIE: Galaxy do ryby wszystkożerne – pobierają pokarm naturalny taki jak oczlik, żywa artemia czy dafnie. Z chęcią jedzą także pokarmy suche dla ryb akwariowych. Sam pokarm pobierany jest zarówno z tafli wody jak i z dna zbiornika.
AKWARIUM: Zbiornik dla Galaxy nie musi być duży – minimalna wielkość dla podstawowego stada to 30 litrów – pamiętajmy jednak czym większy zbiornik tym lepiej. Te ruchliwe ryby uwielbiają gęsto zarośnięte zbiorniki, z licznymi kryjówkami i ciemnym podłożem.
Parametry wody to około 7,3 pH (w takiej żyją w środowisku naturalnym), średnio-twarda o temperaturze około 22-27°C. Danio margaritatus łatwo adaptują się też do innych warunków, są jednak wrażliwe na wysokie stężenia azotanów.
Niebiański Danio Perłowy może być trzymane w akwarium ogólnym wraz z innymi niewielkimi rybami a także w dobrze zarośniętych krewetkariach.
ROZMNAŻANIE: W tarliskowym akwarium najlepiej umieścić dużą kępę mchu, która wypełni ok 50% miejsca. Woda powinna być dojrzała (odstała). Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy parę. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją do wcześniej upatrzonej kryjówki, gdzie odbywa się tarło. Galaxy rozrzucają ikrę w ilości rzędu 30 sztuk. Po tarle rodziców najlepiej odłowić ponieważ wyjadają ikrę oraz larwy. Po 3-4 dniach wykluwa się narybek. Ze względu na mały rozmiar narybku odhodowanie nie należy do łatwych. W początkowej fazie należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Rybki wybarwiają się po ok. miesiącu. Często przy optymalnych parametrach wody, w gęsto zarośniętym i dojrzałym zbiorniku do rozmnożenia Galaxy dochodzi całkiem przypadkowo.
UWAGI: Ta sympatyczna ryba znana jest pod kilkunastoma nazwami:
Razbora galaxy – pierwotna nazwa gdy wkrótce po odkryciu uznano tę rybę za razborę
Mikrorazbora galaxy – wariant pierwotnej nazwy
Microrasbora sp. galaxy – robocza nazwa łacińska
Danio perłowe/perłowy – poprawna nazwa polska
Danio galaxy – wariacja nazwy pierwotnej i nowej
Niebiańskie danio perłowe – bezsensowne tłumaczenie najnowszej nazwy łacińskiej
Danio niebiańskie – niebiańskie od galaxy
Rasbora margaritatus – pierwsza nazwa łacińska
Celestichthys margaritatus – druga nazwa łacińska podkreślająca odrębność od razbor
Danio margaritatus – najnowsza nazwa łacińska

Polecamy:   Razbora klinowa (Trigonostigma heteromorpha)