DIY – Kapsułki nawozowe

Jeśli podłoże w Twoim akwarium stało się jałowe i rośliny w akwarium przestały rosnąć to czas by wzbogacić podłoże w nowe składniki pokarmowe dla naszych roślin. Możemy to zrobić na kilka sposobów m.in. przez zastosowanie kapsułek nawozowych.

W sklepach akwarystycznych możemy nabyć firmowe nawozy w kapsułkach takich firm jak Ferka, Tropica czy Aqua-Art. Nawozy te mają jednak jedną wadę – dość sporo kosztują.

Dla osób którzy nie chcą wydawać fortuny na gotowe nawozy mamy propozycję w postaci kapsułek nawozowych domowej roboty które możemy samemu zrobić nie rujnując domowego budżetu.

Do produkcji naszych domowych kapsułek potrzebować będziemy:
– kapsułki żelatynowe najlepiej rozmiar 0 lub 00
– nawóz Substral Osmocote
– rękawiczki lateksowe no i trochę czasu i chęci.

PRODUKCJA: Nasze zadanie przy “produkcji” kapsułek nawozowych to jedynie napełnienie kapsułek naszym nawozem i zamkniecie kapsułek. Przy zakupie kapsułek proponuje zamówić te największe o rozmiarze 0 lub 00 – są bardziej poręczne i zmieści się do nich więcej wypełnienia.
Choć pracujemy w domu pamiętajmy o bhp – pracujemy ze środkami chemicznymi dlatego proponuje użyć rękawiczek lateksowych.

NAWOŻENIE: Nasze kapsułki gotowe. Teraz czas na nawożenie. Pojedyncze kapsułki umieszczamy w podłożu wokół roślin – tak umieszczone kapsułki skutecznie zasilą nasze rośliny w składniki pokarmowe które pobierają z podłoża. Pamiętajmy aby nie przesadzić z liczbą kapsułek w podłożu – ja u siebie aplikuję kapsułki co 15-20 cm i tylko w pobliżu roślin.
Same kapsułki najlepiej umieszczać w podłożu za pomocą pincety. Kapsułki dawkować w raz na kilka miesięcy w zależności od potrzeb.

DLACZEGO SUBSTRAL OSMOCOTE: Nawozy SUBSTRAL OSMOCOTE to rodzina nawozów do zastosowania w naszych ogródkach jak i dla roślin doniczkowych a także z powodzeniem stosowane przez akwarystów. Występują w kilku odmianach różniących się składem chemicznym ja u siebie w akwariach stosuję SUBSTRAL – Osmocote Burza kwiatów.
Nawozy Osmocote są nawozami długo działającymi – w ziemi działa do 6 miesięcy w wodzie pewnie krócej. Dzięki stopniowemu uwalnianiu składników roślinom nie grozi przenawożenie i wypalenie a w wodzie stopniowe uwalnianie składników odżywczych wpływa korzystnie na rośliny i nie powoduje nagłych ataków glonów.

Polecamy:   Czyścimy szklany dyfuzor ceramiczny

Nasz nawóz jest nawozem WE NPK 10+30+20 (Azot (N) całkowity 10%, Pięciotlenek fosforu (P2O5) 30%, Tlenek potasu (K2O) 20% )z mieszaniną mikroelementów: (tlenek magnezu – 2%, bor – 0,01%, miedź (schelatowana) – 0,004%, żelazo (schelatowane) – 0,05%, mangan – 0,03%, molibden – 0,001%, cynk (schel.) – 0,003%.

KOSZTA: Sam nawóz SUBSTRAL OSMOCOTE to wydatek około 15 zł za opakowanie 300g do tego doliczyć musimy kapsułki żelatynowe 20 zł za 200 szt plus koszt przesyłki 9 zł. Razem wychodzi nam 44 zł za 200 kapsułek.
Wyszło dość sporo ale dla porównania za 200 kapsułek Planta Gainer CAPS zapłacimy 300 zł (opakowanie 10 szt – około 15 zł).