DIY – Pokarm mix dla ryb akwariowych

Tym razem opiszę jak przygotowuję mrożony pokarm dla moich ryb. Jest to mix mięsno-warzywny, który jest chętnie spożywany przez moje ryby.

Sam mix jest łatwy w przygotowaniu, tani i łatwy w podawaniu naszym podopiecznym. Skład naszego miksu możemy dowolnie komponować – mamy olbrzymią ilość produktów których możemy użyć. Ja najczęściej wykorzystuje następujące składniki:

  – mrożony szpinak
  – czosnek
  – mrożone krewetki
  – mrożony zielony groszek
  – serca wołowe lub indycze
  – słodka czerwona papryka
  – marchew
  – filet ryb
  – kiełki
  – suszone rozwielitki, kiełże
  – witaminy np. Vibovit
  – pokrzywa

Ja dzisiaj zrobię mix z następujących składników:

  – filet z mintaja
  – mrożony zielony groszek oraz szpinak
  – czosnek
  – suszona pokrzywa
  – marchew
  – słodka czerwona papryka

PRZYGOTOWANIE: Wszystkie zamrożone produkty należy odmrozić. Rybę mielimy w maszynce do mięsa potem tak samo postępujemy ze szpinakiem i zielonym groszkiem. Zmielone składniki wkładamy do miski dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, zmieloną pokrzywę oraz słodką czerwoną paprykę. Całość mieszamy.
Tak gotową masę przygotowujemy do mrożenia. Ja do mrożenia moich miksów używam blistrów po mrożonych np. larwach ochotki. Zaletą takiego opakowania jest to że podzielony jest on już na pojedyncze kostki – ułatwi nam to podawanie pokarmu rybom. Do mrożenia możemy także użyć pojemników do robienia kostek lodu. Mix możemy zamrozić używając woreczków spożywczych – wkładamy w nie niewielką porcję masy i rozprasujemy tworząc cienką warstwę.

Taki mix to pokarm dla wszystkich ryb, dobry dla pielegniczek, kirysków, zbrojników czy krewetek. Proporcje poszczególnych składników dobieramy uwzględniając obsadę naszego akwarium – w akwariach mamy ryby mniej lub bardziej mięsożerne bądź roślinożerne.