DIY – Węgiel w płynie

Nie każdy ma możliwość nawożenia akwarium roślinnego węglem w postaci CO2. Butla wysokociśnieniowa to spory wydatek, na który nie każdy sobie może pozwolić lub ma zbyt mało miejsca na umieszczenie takiego zestawu. Alternatywą dla zestawów z butlą CO2 jest bimbrownia, ta z kolei może być dla niektórych problematyczna w stosowaniu. Natomiast CO2 w postaci tabletek, czy też sprey’u jest mało efektywne. Na przeciw akwarystom wyszły firmy produkujące nawozy akwarystyczne, oferując tzw. “CO2” w płynie.

Firmy oferujące na naszym rynku “CO2 w płynie” swoje produkty opierają o związek o nazwie aldehyd glutarowy. Nie jest on źródłem CO2 lecz źródłem węgla przyswajalnego dla roślin dlatego właściwsza w zasadzie wydaje się nazwa “węgiel w płynie”, niż “CO2 w płynie”. Takiego typu nawóz jest oferuje większość firm które produkują nawozy dla roślin akwariowych.
Jednorazowy zakup węgla w płynie wydaje się dość atrakcyjny cenowo ale stosując go długotrwale i w większym zbiorniku może sporo kosztować właściciela akwarium dlatego można go zrobić go samemu ograniczając koszty.
Węgiel w płynie DIY możemy zrobić zaopatrując się w czysty Aldehyd glutarowy 25%.
Aby uzyskać podobne stężenie „węgla w płynie” jak sklepowe nawozy (firmowe mają od 2 do 3 %) należy połączyć go w odpowiednich proporcjach z wodą RO lub destylowaną.

Ja rozrabiam swoje „Easy Carbo” w następujących proporcjach:
1. 100ml 25% aldehydu glutarowego.
2. 800ml wody destylowanej.

Tak rozrobiony węgiel w płynie dozuje do akwarium w ilości 1ml na 50l codziennie .

W sieci można znaleźć inny przepis na rozrobienie aldehydu glutarowego. Jest to przepis według którego otrzymamy stężenie na poziomie 3%:
Na każde 100 gram wody wlewamy 11,6 grama aldehydu .
Więc z proporcji możemy wyliczyć na 500gram wody dodać zaledwie 58 gram aldehydu.

Przy produkcji domowego „Easy Carbo” należy wziąć pod uwagę że jest on toksyczny i grozi oparzeniami.

Polecamy:   Czyścimy szklany dyfuzor ceramiczny