Długonos ciernisty – (Macrognathus aculeatus)

Długonos ciernisty (Macrognathus aculeatus) – słodkowodna ryba z rodziny długonosowatych, znana także pod nazwami: Węgorzyk ciernisty, Węgorek i Ostronos.

NAZWA: Długonos ciernisty - (Macrognathus aculeatus)
INNE NAZWY: Węgorzyk ciernisty, Węgorek, Ostronos
SYNONIM: Peacock Eel
RODZINA: Długonosowate (Mastacembelidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Duży 30 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 120 cm
WODA:Temperatura: 22 - 28 °C,
pH: 6.5 - 8.5 pH,
twardość: 5 - 20 ºdGH
POKARM: Mięsny. Mrożony lub żywy
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 8 - 10 lat
CENA: 10 - 16 ZŁ

OPIS: Długonos ciernisty jest gatunkiem rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Azji, występuje od Chin poprzez Wietnam, Kambodżę, Laos, Tajlandię, po Sumatrę Borneo i Jawę. W naturze zamieszkuje wody słodkie jak i lekko zasolonych.
Gatunek ten w naturze dorasta do 30 – 35 cm długości w akwariach zwykle dorasta do mniejszych rozmiarów. Ciało wydłużone (węgorzowate), koloru brązowego. Kolor ciała jest mniej lub bardziej intensywny w zależności od warunków w jakich żyje ryba. Przez ciało przebiega marmurkowy deseń. Brzuch jaśniejszy. Na płetwie grzbietowej, która występuje w tylnej części grzbietu występują plamy w ilości do 10 sztuk. Charakterystyczny dla tego gatunku jest wydłużony i ostro zakończony „ryjek”.
Płeć bardzo trudna do rozróżnienia. Samica jest większa od samca a w okresie tarła posiada bardziej zaokrąglony brzuch.
Długonos ciernisty jest gatunkiem prowadzącym głównie nocny tryb życia, za dnia często kryje się zagrzebana w podłożu. Nie przejawia agresji wobec współmieszkańców akwarium, ale należy pamiętać że niewielkie ryby mogą pozostać zjedzone.

ODŻYWIANIE: W diecie tych ryb są pokarmy wyłącznie mięsne. Żywią się pokarmami żywymi i mrożonymi które pobierają głównie z dna akwarium. Można im podawać mrożone lub żywe larwy owadów, dafnie czy mięso ryb. Pokarmy suche raczej niechętnie pobiera. Najwłaściwszą porą karmienia jest wieczór.

AKWARIUM: Długonosy cierniste wymagają dużego zbiornika o długości co najmniej 120 cm. W akwarium powinno się znaleźć dużo kryjówek w postaci korzeni, gałęzi, kamiennych grot oraz rurek bambusowych lub PCV. Podłoże powinno być miękkie i drobno ziarniste – Ostronosy lubią się w nim zakopywać. Akwarium powinno być przykryte aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.
Woda w akwarium powinna być miękka do średnio-twardej, dobrze natleniona o temperaturze 22 – 28ºC.
Ze względu na silną agresję wewnątrz gatunkową w akwarium najlepiej trzymać pojedyncze sztuki – wzajemnie tolerują się jedynie młode osobniki.

ROZMNAŻANIE: Bardzo rzadko udaje się go rozmnożyć w warunkach akwariowych. Dojrzałość płciową osiągają wraz z długością około 15 cm. Po intensywnych zalotach, samica rozrzuca ikrę, z której po 3 dniach wylęgają się młode.