Drewniak dwubarwny (Bunocephalus coracoideus)

Drewniak dwubarwny (Bunocephalus coracoideus) – dorastająca do około 15 cm ryba sumokształtna hodowana w akwariach. Ryba aktywna głównie nocą, ale ciekawa w obserwacjach.

NAZWA: Drewniak dwubarwny (Bunocephalus coracoideus)
SYNONIM: Banjo Catfish
RODZINA: Aspredinidae (Aspredinidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni do 15 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość 50 – 60 cm
WODA: Temperatura: 20 – 28ºC,
pH: 5.8 - 7.8 pH,
twardość: 2 - 20 ºdGH
POKARM: Żywe i mrożone larwy opadające na dno, pokarm suchy opadający na dno
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 8 - 12 lat
CENA: 8 - 15 ZŁ

OPIS: Gatunek ten pochodzi z Ameryki Południowej a dokładniej z Brazylii, Peru i Boliwii. Zamieszkuje niewielkie rzeki, strumienie oraz płytkie zbiorniki wodne z dużą ilością butwiejących liści, drewna i innej materii organicznej.
Drewniak dwubarwny jest rybą dorastającą do max 15 cm długości, a jej ciało jest spłaszczone, długie z dużą głową. Jedną z cech charakterystycznych dla tego gatunku to bezłuskie ciało przypominające kształtem gitarę. Płeć jest trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice są z reguły nieco większe i zaokrąglone względem samic.
Jest spokojną rybą która aktywna jest w nocy. Za dnia przebywa w ukryciu, najczęściej zagrzebana w podłożu lub w kryjówkach na które najlepiej nadają się korzenie, liście i groty skalne. Same ryby potrafią się doskonale kamuflować, każdy osobnik tego gatunku posiada unikalny wzór złożony z brązowych i szarych plam oraz liczne brodawki które skutecznie pozwalają się maskować wśród naturalnych kryjówek.
Jako że jest gatunkiem aktywnym w nocy jest trudny w obserwacji i nie każdy akwarysta będzie w stanie obserwować zachowania drewniaka.

ODŻYWIANIE: Drewniak dwubarwny jest gatunkiem wszystkożernym, w naturze odżywia się głównie padliną. W akwariach nie sprawiają problemów należy jednak pamiętać że jest rybą aktywną nocą i pozostawić nieco pokarmu w akwarium po wyłączeniu oświetlenia. Preferują pokarm pochodzenia zwierzęcego. Do największych przysmaków drewniaków należą mrożone lub żywe pokarmy pobierane z dna takie jak larwy ochotki, tubiflex czy dżdżownice. Można karmić je także pokarmami suchymi opadającymi na dno.

AKWARIUM: Jako że są to ryby mało aktywne, osiągając rozmiary do 15 cm długości potrzebują stosunkowo niewiele przestrzeni do życia. Zbiornik powinien mieć około 50 – 60 cm długości, wysokość akwarium nie ma większego znaczenia dla tego gatunku. Zbiornik w którym będą mieszkać drewniaki powinien być obowiązkowo wyposażony w warstwę kilku centymetrów drobnoziarnistego podłoża w którym ryby te będą mogły się zakopywać. Za dekorację najlepiej użyć korzeni lub konarów drzew liściastych, kamieni oraz liści np. dębu.
W akwarium może być hodowana samotnie lub w większej grupie. Są bardzo łagodnymi rybami i żyją zgodnie z innymi mieszkańcami akwarium. Jest idealną rybą do akwarium towarzyskiego. Większość czasu spędzają w ukryciu, częściowo zakopane w podłożu. Za towarzystwo należy unikać ryb agresywnych.

ROZMNAŻANIE: No tarła ryby te podchodzą po większej podmianie wody. Do tarła dochodzi w nocy, ikra składana jest w wcześniej przygotowanych przez samca zagłębieniach w podłożu. Samiec także pilnuje złożonej ikry. Wylęg następuje po około 3 dniach.
Drewniak jest jedynym z przedstawicieli Aspredinidae, którego udało się rozmnożyć w warunkach akwariowych.

UWAGI: Ryby te należy ostrożnie wyławiać z akwarium! Drewniak dwubarwny posiada ostre promienie płetw piersiowych, za pomocą których ryba ta w warunkach naturalnych broni się zadając bolesne rany. Najlepszym sposobem na wyłowienie drewniaków z akwarium jest wyciągnięcie ich za wystające z podłoża ogony do wcześniej przygotowanej sztywnej siatki.