Filopaludina sp. Military helmet (Helmet snaill)

Military helmet – ślimak o niezbyt ciekawym wyglądzie ale niezwykle pożyteczny w akwarium – to pochłaniacz wszelkiej maści glonów.

NAZWA: Military helmet,
RODZINA: Viviparidae (Viviparidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: 3 cm
AKWARIUM: od 25 litrów
WODA: Temp.: 18-30°C, pH 6 - 8
POKARM:
glony w akwarium
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 lat
CENA: 5-10 ZŁ

OPIS: O tym sympatycznym ślimaku nie ma zbyt wielu informacji – wiadomo że pochodzi z Tajlandii i należy do rodzaju Filopaludina.
Ślimak ten wyglądem przypomina kask skąd zapewne pochodzi jego nazwa. Charakterystyczną cechą jest ciemna muszla i pomarańczowo-czerwone obrzeże od wewnętrznej strony.
Żyje do 5 lat.

ODŻYWIANIE: Ślimak ten jest bardzo pożądany w akwarium – na jego menu składają się glony które są utrapieniem większości akwarystów. Military helmet żywi się glonami każdego typu: zielony pył z szyb i dekoracji akwarium, okrzemki, krasnorosty czy glony nitkowate nie stanowią dla niego problemu. Podobno żywi się także krasnorostami ale o tym przekonam się wkrótce – mam te ślimaki od kilku dni w akwarium. Na razie zajęły się pyłem na szybach a czy zrobią porządek z krasnorostami zobaczymy.
Przy braku pożywienia w postaci glonów tego pożytecznego ślimaka należy dokarmiać pokarmami roślinnymi w płatkach lub tabletkach.

AKWARIUM: Ślimak ten nie ma specjalnych wymagań co do wody i jej parametrów. Nie potrzebuje także czasu na adaptację w nowym zbiorniku.
Prowadzi głównie nocny tryb życia ale bywa też aktywny w dzień. Podczas dziennego odpoczynku potrafi się zakopać w podłożu.

ROZMNAŻANIE: Ślimak ten do rozrodu potrzebuje wody morskiej. Możliwe jest jednak że w akwarium słodkowodnym będzie on składał trudną do usunięcia ikrę, jednakże nie jest to regułą.

CIEKAWOSTKI: Military helmet pełni podobną funkcję w akwarium co popularny otosek jednakże jest od niego wiele tańszy, mniej brudzi i zdecydowanie wytrzymalszy od otoska.
Ślimak ten jest bardzo pracowity, miewa jednak momenty przestoju.

Polecamy:   Różowy zatoczek (Planorbella sp. Pink)