Gałęzatka Kulista (Cladophora aegagropila)

Gałęzatka Kulista jeden z nielicznych glonów cenionych i pożądanych przez akwarystów. Zwykle hodowana w akwariach w formie jasnozielonej ozdobnej kuli ale czasem spotykana także w formie trawnika lub przymocowania do kamieni lub korzeni.

NAZWA: Gałęzatka Kulista
NAZWA ŁACIŃSKA: Aegagropila linnaei
RODZINA: Glony
SYNONIMY: Marimo, Moss Balls, Cladophora ball, Lake ball
POCHODZENIE: Od Wysp Kurylskich po Europę Zachodnią, w morzach słonawych i jeziorach
WYSOKOŚĆ: 5-15 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka do średnio twardej.
TEMPO WZROSTU: Średnie, wolne
TRUDNOŚĆ UPRAWY:Łatwa

OPIS: Gałęzatka (Cladophora aegagropila), jest glonem wielokomórkowym z rodzaju zielenic. Jest jednym z nielicznych glonów który ceniony jest przez akwarystów. W akwariach ceniony jest za atrakcyjny wygląd, szybki wzrost oraz za pochłanianie dużych ilości związków azotowych i fosforowych.
Występuje w jeziorach na obszarze rozciągającym się od Europu Zachodniej aż po Wyspy Kurylskie. Występuje także w morzach i słonawych jeziorach.
Posiada kształt intensywnie zielonej zwartej kuli którą tworzą niezliczone, cienkie, nitkowate plechy, składające się z szeregu drobnych komórek, zajmujących każdą wolną przestrzeń w obrębie kuli. W akwariach dorasta do 15 cm – w naturze nawet do 30 cm. Młode egzemplarze są zbite, natomiast większe są w środku puste. Rozmnaża się przez podział plechy.

UPRAWA: Gałęzatka kulista najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze 18-20°C, chociaż spokojnie rośnie także w temperaturze 28 stopni, w wodzie miękkiej, czystej, bez zawiesin organicznych, które mogą osadzać się na powierzchni rośliny; wskazane jest cotygodniowe przepłukiwanie rośliny. Gałęzatka jest rośliną o małych wymaganiach jednak przy silnym oświetleniu szybciej rośnie a w wyniku intensywnej fotosyntezy wytwarza pęcherzyki tlenu. Produkując pęcherzyki tlenu potrafi oderwać się od podłoża i lewitować przy powierzchni wody.
Dużym minusem Gałęzatki jest tendencja do zbierania mułu i innych zanieczyszczeń, dlatego co jakiś czas należy ją wyjąć z akwarium i dokładnie opłukać z zanieczyszczeń.

SADZENIE: W akwarium najczęściej hodowana w formie swobodnie pływającej kuli. Gałęzatkę można także podzielić na mniejsze fragmenty które można przymocować do korzeni, kamieni lub innych elementów na których ten sympatyczny glon będzie się rozrastał i będzie ozdobą akwarium.

UWAGI: Ten ciekawy glon ma swoje święto w Japonii