Glossostigma elatinoides

Glossostigma elatinoides zwana potocznie Glosią to jedna z najczęściej używanych roślin do tworzenia gęstych “dywanów” w przedniej części akwarium.

POLSKA NAZWA: Języcznik australijski popularnie zwana Glosią,
SYNONIMY: Tricholoma elatinoides bentham (1846),
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 1 plan,
POCHODZENIE : Australia i Nowa Zelandia,
WYSOKOŚĆ: 2-3 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie – wysokie,
TEMPERATURA: 22 – 26oC,
TWARDOŚC WODY: miękka,
TEMPO WZROSTU: Średnie-wysokie,
TRUDNOŚĆ UPRAWU: łatwa,

OPIS : Jest delikatną rośliną o wysokości 2-3 cm z drobnymi owalnymi listkami, koloru żywo-zielonego z wierzchu i biało-zielonego od spodu. Rozrasta się za pomocą kłącza zagłębionego w podłożu z którego wyrastają listki na krótszych lub dłuższych ogonkach. Listki wyrastają po dwa, w węzłach liściowych wyrastają również drobne, cienkie, białe korzonki. Roślina tworzy piękne „trawniczki” dzięki czemu stała się popularna wśród akwarystów.

UPRAWA : Jest bardzo światłolubna rośliną i nie wolno jej zacieniać. Przy zbyt małej ilości światła Glosia będzie wypuszczać oraz to bardziej wyprostowane pędy i będzie zatraca
swój płaski wygląd. Wrażliwa jest tez na pokrywanie się mułem, dlatego należy unikać uprawy jej z rybami przekopującymi dno, gdyż mogą wykopywać delikatne roślinki. Młode zasadzone roślinki mogą nawet naruszyć glonojady żerujące na dnie. Rozmnażanie poprzez oddzielenie płożących się pędów. W dobrych warunkach szybko się rozrasta tworząc zielony dywanik, ale do tego niezbędne jest dozowanie dwutlenku węgla. Do optymalnego wzrostu potrzebna jest miękka, lekko kwaśna o temperaturze 22 -26°C.

SADZENIE: Języcznik australijski jest rośliną pierwszoplanową i dlatego sadzimy go z przodu akwarium. Sadzonkę należy sadzić pensetą w odległościach ok. 3 – 5cm. Łapiemy pincetka za korzonki i delikatnie umieszczamy w podłożu.

NAWOŻENIE: Roślina wymaga podłoża bogatego w składniki pokarmowe oraz nawożenia CO2

Polecamy:   Rośliny akwariowe