Grzybieńczyk bananowy (Nymphoides aquatica)

Grzybieńczyk bananowy (Nymphoides aquatica) to jedna z najciekawszych roślin spotykanych w naszych akwariach. Swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu wyglądowi który przypomina kiść bananów.

NAZWA:Grzybieńczyk bananowy (Nymphoides aquatica)
SYNONIMY: Anonymos aquatica Walter (1788),
Limnanthemum aquaticum Britton,
Villarsia aquatica Gmelin,
Menyanthes trachysperma Michaux
POCHODZENIE :Ameryka
WYSOKOŚĆ: 20-35 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka – średnio twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Problematyczna

OPIS: Grzybieńczyk bananowy zwany także Lotosem bananowym w naturze rozprzestrzeniony jest w stojących i wolno płynących wodach na atlantyckim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz na graniczących z nim obszarach Meksyku.
Ta niezwykle wyglądająca roślina nosi nazwę Lotosa bananowego ze względu na wytwarzanie bulwiastych rozmnóżek tworzących się przy nasadach blaszek liściowych, a przypominających banany. Korzenie pomocnicze są białe, grube, sznuropodobne i nie zagłębiają się głęboko w grunt. Liście są okrągłe o barwie od jasnozielonej do czerwonawej w zależności od warunków w których żyje. Osiąga do 35 cm wysokości.

UPRAWA: hodowany w akwarium Lotos bananowy nie ma z byt dużych wymagań ale bywa problematyczny w uprawie. Źle znosi zmiany w środowisku w którym żyje. W niesprzyjających warunkach liście zaczynają gnić i obumierają. Co do parametrów wody to temperatura wody powinna wynosić 20-28°C, twardość około 4°N, pH 6,5-6,8. Akwarium dla Grzybienia bananowego nie powinno być zbyt wysokie – najlepiej rośnie w niskich akwariach o wysokości 20-30 cm. Doskonale rozwija się w wilgotnych oranżeriach w których temperatura wody i powietrza powinna wynosić latem 25-27°C, zimą 15-17°C.

SADZENIE: Roślina może swobodnie pływać ale lepiej umieścić ją w podłożu tak aby jej końce korzeni były zagrzebane w podłożu. Roślina pobiera składniki pokarmowe wyłącznie z wody a nie z podłoża. Rozmnaża się przez rozdzielanie kłączy, za pośrednictwem rozłogów lub odrywanie wykształcających się na macierzystej roślinie osobników potomnych.

Polecamy:   Anubias Bartera (Anubias barteri var. barteri)

NAWOŻENIE: Ze względu że roślina pobiera składniki odżywcze ze słupa wody należy regularnie stosować nawozy które dozujemy do słupa wody.