Gupik Endlera (Poecilia wingei)

Gupik Endlera (żyworódka Endlera) – niewielka, popularna, żyworodna, akwariowa rybka z rodziny piękniczkowatych.

NAZWA: Gupik endlera (Poecilia wingei)
RODZINA: Piękniczkowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały samce 2,5 cm samice 4 cm
AKWARIUM: Małe, średnie min. 30l
WODA: Temp.: 24-27ºC, lekko zasadowa, zasadowa, średnio twarda, twarda
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, pokarm roślinny (glony)
ŻEROWANIE: Środek, dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Żyworodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 1-3 lata
CENA: 3-10 ZŁ

OPIS: Gupik Endlera jest gatunkiem endemicznym pochodzącym z północno-wschodniej Wenezueli. Ryba ta została odkryta w 1975 roku przez Johna Endlera w Lagunie de Patos w Wenezueli. Obecnie gatunek ten hodowany jest i rozmnażany w akwariach na całym świecie. Jest przedstawicielem rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae)
Płeć ryb jest bardzo łatwa do odróżnienia. Samce są mniejsze (dorastają do 2,5 cm), smuklejsze i kolorowo ubarwione. Ubarwienie samców to: srebrny do złotawego ubarwiony tułów w jednolite wielobarwne plamy, najczęściej spotykane: czarne, pomarańczowe, czerwone rzadziej niebieskie, białe, zielone, fioletowe czy żółte. Płetwa ogonowa wybarwiona tylko w górnej i dolnej części (paseczki). Samice Gupika Endlera są większe od samców i osiągają do 4 cm., ich ciało jest wydłużone, bezbarwne, srebrzyste do lekko złotawej, łuski srebrzyste o ciemniejszych brzegach.
Żyworódka Endlera to mało wymagająca ryba jednak dość delikatna w kontaktach z większymi rybami. Ze względu na kolorowe ubarwienie samców należy unikać za współmieszkańców ryb które mogą obgryzać płetwy lub polować na ten gatunek.

ODŻYWIANIE: Jest rybą wszystkożerną. Chętnie przyjmuje pokarm suchy jednak by utrzymać ryby w dobrej kondycji należy uzupełniać dietę o pokarm żywy lub mrożony oraz zawierający glony (spirulina).

AKWARIUM: Ryba ta nie wymaga dużego akwarium i uchodzi za łatwą w hodowli. Minimalna pojemność to 30 litrowe akwarium dla jednego samca i dwóch samców. Woda powinna być czysta regularnie odświeżana, gatunek wrażliwy na związki azotu w wodzie z tego względu zalecana jest w akwarium skuteczna filtracja oraz rośliny szybko rosnące.
Optymalna temperatura wody dla nich to 24-27°C. W cieplejszej wodzie szybciej rosną ale jednocześnie krócej żyją.

Polecamy:   Ryby żyworodne w akwarium

ROZMNAŻANIE: Rozmnażanie jest dość łatwe. Do rozrodu Gupika Endlera nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana jest jedynie bujna roślinność w tym rośliny pływające, które zapewnią schronienie narybkowi. Do rozrodu może dochodzić nawet co 23-24 dni. W zależności od wieku i wielkości samicy rodzi się od 5 do 30 w pełni rozwiniętych rybek. Dorosłe ryby rzadko zjadają narybek ale jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku to najlepiej odseparować brzemienną samice do osobnego zbiornika. Młode są stosunkowo duże i od razu mogą przyjmować artemię i rozdrobniony suchy pokarm. Karmione 2-3 razy dziennie rosną bardzo szybko. Wybarwiają się już po 3-5 tygodniach a po 2-3 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

UWAGI: Gupik Endlera nie powinien być trzymany z gupikiem pawie oczko, gdyż ulega hybrydyzacji, jako że gatunki te mogą się krzyżować, produkując płodne potomstwo.