Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych ryb akwariowych. Ta niewielka żyworodna ryba z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae).

NAZWA: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)
INNE NAZWY: Gupik, Pawie oczko
SYNONIM: Lebistes reticulatus,
Poecilia reticulate,
Poecilioides reticulatus,
RODZINA: Piękniczkowate (Poeciliidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
ROZMIAR: Mały, samiec 3 - 4 cm, samica 6 cm
AKWARIUM: Małe, min. pojemność dla samca i 2 – 3 samic 30 litrów
WODA: Temp.: 18 - 28ºC,
pH: 7.0 - 8.5 pH,
twardość: 10 - 30 ºdGH
POKARM: Mrożony, żywy, suchy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Żyworodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 2 – 3 lata
CENA: 2 - 5 ZŁ

OPIS: Naturalnym miejscem występowania Gupika pawie oczko to obszary Ameryki Północnej i Południowej oraz na Karaibach. Ryby te zamieszkują mniejsze rzeki i strumienie.
Gupik pawie oczko jest rybą którą aktualnie występuje w wodach na niemal każdym kontynencie. Ryby te sztucznie wprowadzono do środowiska między innymi do walki z plagą komarów które przynosiły malarię.
Gatunek ten charakteryzuje się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samice są większe, dorastają do 6 cm, samce dorastają do 3 – 4 cm. Oprócz wielkości różnią się znacznie wyglądem. Samice są oliwkowo-szare, z beczułkowatym brzuchem (dojrzałe płciowo samice mają w okolicy płetwy odbytowej tzw. „plamę brzemienną”) i zaokrągloną płetwą odbytową. Samce są smuklejsze a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Na ich ciele występuje układ kolorowych plam. Dzikie, wyjściowe formy gupika w akwarystyce są niemal niespotykane. Samce form hodowlanych występują w wielu formach różniących się kształtem płetw i ubarwieniem.

ODŻYWIANIE: W środowisku naturalnym żywią się różnorodnym pokarmem w zależności od miejsca występowania. Najczęściej są to larwy owadów, zooplankton, drobne owady i glony. W akwarium przyjmują niemal każdy drobny pokarm suchy, żywy czy mrożony. Ważne by dieta ryb była urozmaicona.

AKWARIUM: Gupiki to mało wymagające i odporne ryby. Dla jednego samca i kilku samic wystarczy nam zbiornik o pojemności 25 – 30 litrów. Dla większej ilości ryb będziemy potrzebować odpowiednio większego akwarium. Samo akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinami także pływającymi, z wolną przestrzenią do pływania oraz z filtracją która nie będzie generować zbyt silnego prądu wody.
Gupiki tolerują dość szeroki zakres temperatury wody od 18 do 28 °C ale najlepiej czują się w zakresie 20 – 23°C. Woda powinna być średnio twarda lub twarda.
Przy podmianach wody zaleca się zastosowanie soli akwarystycznej. Niewielki dodatek soli zabija pierwotniaki oraz reguluje przemianę materii ryb.
Gatunek ten to ryby towarzyskie które z powodzeniem można hodować w akwarium ogólnym należy jedynie dobrać im odpowiednie towarzystwo. Należy unikać gatunków ryb które mogły by obgryzać ozdobne płetwy samców. Pamiętać należy także by dobrać Gupiki w odpowiedniej proporcji między samcami a samicami. Na jednego samca powinny przypadać 2 – 3 samice.

Polecamy:   Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa)

ROZMNAŻANIE: Gupiki to ryby które bardzo łatwo i szybko się rozmnażają. Są rybami jajożyworodnymi potocznie zwanymi żyworodnymi. Samice nie składają ikry, lecz rodzą w pełni ukształtowane młode, gotowe do samodzielnego życia. Do rozrodu nie potrzeba jakiś specjalnych warunków, ryby te rozmnażają się w niemal każdym akwarium.
Temperatura wody między 20 a 28 °C sprzyja rozrodowi tych ryb. W akwarium na każdego samca powinny przypadać 2 – 3 samice. Samce zapładniają samicę za pomocą płetwy odbytowej przekształconej w gonopodium. Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni z której rodzi się od 5 do 100 młodych. Zazwyczaj rodzi się około 30 – 40 młodych a najliczniejszy miot liczył 193 młode. Kotną samicę tuż przed porodem najlepiej umieścić w kotniku, uchroni to młode przed zjedzeniem przez matkę lub inne ryby.
Samica gotowa jest do kolejnego zapłodnienia już w kilka godzin po porodzie. Jeżeli do zbliżenia nie dojdzie, może sama zapłodnić się nasieniem zmagazynowanym we własnym ciele. Samica po kopulacji z samcem jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez miesięcy.

UWAGI: Gupik pawie oczko to ryba:
– Którą wykorzystuje się do badań genetycznych,
– Sztucznie wprowadzona do środowiska np. w Kalifornii do zwalczania populacji komarów.
– To jedna z najpopularniejszych, najprostszych w hodowli i utrzymaniu ryb akwariowych
– To jedne z nielicznych ryb akwariowych które brały udział w locie kosmicznym