Gurami całujący (Helostoma temminckii)

Gurami całujący (Helostoma temminckii) – słodkowodna ryba z rodziny całuskowatych (Helostomatidae). Ta spora ryba w akwariach ceniona jest za swoje nietypowe zachowanie.

NAZWA: Gurami całujący (Helostoma temminckii)
INNE NAZWY: Całusek Temmincka, Całusek
SYNONIMY: Helostoma rudolfi, Helostoma temmincki
RODZINA: Całuskowate (Helostomatidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Duży 15 – 20 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 120 cm
WODA: Temperatura: 22 - 30 °C,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 19 ºdGH
POKARM: Glony, żywy, mrożony, pokarm suchy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 8 - 20 lat
CENA: 8 - 12 ZŁ

OPIS: Gurami całujący to jedyny przedstawiciel rodziny całuskowatych (Helostomatidae), gatunek ten przywędrował do nas z Azji. Zamieszkuje wody Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Sumatry, Jawy oraz Borneo. Jego siedliska to płytkie jeziora, wolno płynące rzeki, kanały, stawy oraz mokradła, zwykle mocno zarośnięte.
W naturze Gurami całujący dorasta do 30 cm, w akwariach przeważnie mniej, około 15 – 20 cm. Charakterystyczna dla tego gatunku jest budowa ciała które jest wysokie, bocznie spłaszczone ze specyficznymi, z grubymi wargami na których znajdują się wyrostki ułatwiające zeskrobywanie glonów. Ryby te występują w dwóch formach barwnych, srebrno oliwkowej oraz blado różowej.
Charakterystyczne dla tego gatunku grube, mięsiste wargi nie służą tylko do zeskrobywania glonów, są także narzędziem do demonstracji sił pomiędzy dwoma samcami. Walczące ze sobą samce, łączą się ze sobą wargami i przepychają w ten sposób ustalając hierarchię w stadzie. Ryby walcząc w ten sposób nie robią sobie krzywdy.
Płeć ryb bardzo trudna do odróżnienia, jedynie podczas tarła dorosłe samice są większe i pełniejsze.
Gatunek posiada dodatkowy narząd, tzw. labirynt, który służy do oddychania powietrzem atmosferycznym.

ODŻYWIANIE: Gatunek wszystkożerny zarówno w naturze jak i w akwarium. W środowisku naturalnym żywi się glonami, materią organiczną, zooplanktonem oraz owadami i ich larwami. W akwariach ich dieta powinna być zróżnicowana. Gurami całujące chętnie przyjmują pokarmy płatkowe które powinny być uzupełniane pokarmami żywymi lub mrożonymi w postaci larw ochotki, wodzienia, komara czy artemią. Bardzo ważnymi w diecie tych ryb są także pokarmy roślinne które można podawać w postaci pokarmów płatkowych lub odpowiednio przygotowanych warzyw.
Ryby te chętnie zeskrobują glony z szyb i innych elementów wyposażenia akwarium.

Polecamy:   Gurami złote (Trichogaster trichopterus gold)

AKWARIUM: Gurami Całujące to dość spore ryby dlatego akwarium w którym zamieszkają powinno być także spore. Odpowiedni dla tych ryb zbiornik powinien mieć długość co najmniej 120 a najlepiej 150 cm. Sposób urządzenia akwarium nie ma większego znaczenia, ważne jest jedynie by miało sporą przestrzeń do pływania oraz odpowiednio dojrzałą wodę. Do dekoracji akwarium można użyć korzeni oraz kamieni lub skał z których ryby te chętnie zeskrobują glony.
Zalecane rośliny użyte do obsadzenia zbiornika w którym zamieszkają Gurami całujące to rośliny o twardych liściach takie jak anubias, mikrozorium oraz rośliny pływające. Delikatne gatunki roślin mogą zostać zjedzone lub uszkodzone podczas poszukiwania glonów.
Ryby te można hodować w odpowiednio dużych akwariach towarzyskich z innymi równie dużymi rybami. Ryby te w naturze nie żyją w stadzie ale w odpowiednio dużym zbiorniku można trzymać kilka sztuk. W zbyt małych akwariach hodowla kilku osobników tego gatunku może doprowadzić do tego że najsilniejszy osobnik, doprowadzi do śmierci mniejsze i słabsze ryby swojego gatunku. Najwięcej jednak zależy od indywidualnych cech charakteru poszczególnych osobników.

ROZMNAŻANIE: Gatunek jajorodny. W akwariach trudniejszy i rzadziej rozmnażany w porównaniu do reszty Gurami.
Ryby te pobudzamy do tarła poprzez obfite karmienie żywym pokarmem. Gotowe to tarła przestają przyjmować pokarm. Ryby przenosimy do odpowiednio dużego akwarium tarliskowego z miękką i ciepłą wodą (około 32°C), odstaną i skutecznie filtrowaną oraz pływającą roślinnością. Tarlaki dobierają się zazwyczaj ze stada. Samiec kusi samicę tańcem godowym (uderzanie ogonem, wzajemne ssanie warg). Gotowe do tarła ryby rozpoczynają wspólny taniec podczas którego samiec owija się wokół samicy. Samica wyrzuca ikrę którą zapładnia samiec. Ikra unosi się na powierzchni wody wśród pływającej roślinności. W trakcie całego tarła samica może złożyć nawet tysiąc ziaren ikry.
Po odbytym tarle ryby odławiamy z akwarium, mogą zjeść ikrę. Wylęg następuje po 24 – 36 godzinach. Po następnych 2 – 3 dniach młode zaczynają swobodnie pływać. Należy je karmić mikro pokarmami intensywnie natleniając wodę.

Polecamy:   Gurami mozaikowy (Trichopodus leerii)

UWAGI: Gurami całujący zwany jest także jako Całusek Temmincka lub potocznie Całusek.