Hygrophila pinnatifida

Hygrophila pinnatifida to stosunkowo niedawno pojawiła się w naszych akwariach, w handlu od 2008 r. Pochodzi z Indii, gdzie rośnie w płytkich, silnie oświetlonych rzekach.

ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 1, 2 plan
POCHODZENIE: Indie
WYSOKOŚĆ: 10 do 40 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie – wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28 °C
TWARDOŚC WODY: miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: wolne, wolne
TRUDNOŚĆ UPRAWY: przeciętny

OPIS: Hygrophila pinnatifida to stosunkowo niedawno pojawiła się w naszych akwariach, w handlu od 2008 r. Pochodzi z Indii, gdzie rośnie w płytkich, silnie oświetlonych rzekach.
Swoim wyglądem przypomina Bolibits heudelotii, jednak osiąga znacznie większe rozmiary oraz posiada inne zabarwienie liści. Jest rośliną 1, 2 planu nieprzycinana potrafi dorosnąć do lustra wody.
Roślina posiada niezwykle dekoracyjne liście o charakterystycznej, piłkowato głęboko powycinanej blaszce. Dolna strona liści jest koloru bordowego, górna zaś wybarwia się od barwy ciemnozielonej po czerwonobrązową w zależności od intensywności oświetlenia w akwarium. Świetnie prezentuje się na tle jasnozielonych roślin lub porastając skały czy bryły lawy wulkanicznej.

UPRAWA: Tempo wzrostu rośliny bywa różne, w dużej mierze zależy od dostępności składników mineralnych (również i poprzez korzenie) oraz światła. Oświetlenie powinno być stosunkowo silne. Parametry wody mają mniejsze znaczenie. Aby zachować wyjątkowo dekoracyjny, parasolowaty pokrój tej nadwódki, zaleca się regularne przycinanie końcówek pędów głównych, co pobudza je do wytwarzania pędów bocznych i naturalnego zagęszczania kęp rośliny. Pędy boczne które łatwo czepiają się drewna i skał.

SADZENIE: Pojedyncze sadzonki sadzimy w podłożu w odległości około 2cm. Rośliny należy sadzić w grupie.
Pojedyncze sadzonki możemy także umocować w szczelinach skalnych lub między kamieniami. Tak posadzona roślina zacznie wypuszczać pędy boczne które stopniowo będą obrastać skały.

NAWOŻENIE: Zalecane żyzne podłoże, nawożenie słupa wody. Podawanie CO2 sprzyja lepszemu rozwojowi rośliny.

Polecamy:   Majaka rzeczna (Mayaca fluviatills)