Kabomba karolińska (Cabomba caroliniana)

Kabomba karolińska (Cabomba caroliniana) to jedna z najstarszych i popularniejszych roślin akwariowych. Bardzo dekoracyjna ale wrażliwa roślina.

NAZWA: Kabomba karolińska (Cabomba caroliniana)
SYNONIMY: Cabomba australis Spegazzini
RODZINA: Cabombaceae
POCHODZENIE: Ameryka Pn.
WYSOKOŚĆ: 30 - 80 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
TEMPERATURA: 18 – 26°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka – średnio twarda
TEMPO WZROSTU: Szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Rozpowszechniona jest w wodach południowej części Ameryki Północnej oraz Ameryce Środkowej. Porasta wody stojące (stawy i jeziora) oraz wolno płynące takie jak rowy, starorzecza i odnogi rzek.
Kabomba karolińska ma bardzo dekoracyjne, mocno postrzępione liście o jasnozielonym kolorze. Liście o dłoniastym kształcie osiągają do 5 cm szerokości i umieszczone są naprzeciw siebie na długiej łodydze. System korzeniowy dobrze rozwinięty.
Jest rośliną nasienną a jej kwiaty wyrastają ponad zwierciadło wody, w warunkach akwariowych kwitnie bardzo rzadko.

UPRAWA: Kabomba karolińska najlepiej rozwija się w zbiornikach z mocnym oświetleniem. Przy słabszym oświetleniu łodygi są bardziej rozciągnięte a węzły liściowe są rzadziej rozmieszczone. W akwariach dorasta nawet do 80 cm i wymaga częstego przycinania. Nie przycinana płoży się po powierzchni wody i wygląda mało atrakcyjnie.
Woda w akwarium powinna być regularnie podmieniana. W zaniedbanych zbiornikach na delikatnych liściach zbierają się cząsteczki brudu a liście obumierają.
Bardzo dobrze reaguje na czasowo obniżona temperaturę oraz zmniejszenie intensywności oświetlenia.

SADZENIE: Roślina najlepiej prezentuje się posadzone w grupie. Sadzimy ją tylnej lub środkowej części akwarium. Nie należy sadzić tej rośliny w pobliżu wylotu filtra ponieważ silny prąd wody może zniszczyć jej delikatne liście. Przy sadzeniu ukorzenionych sadzonek do gruntu z piasku lub żwiru należy zwrócić uwagę by nie zakopywać w całości systemu korzeniowego aby bo ten potrafi zgnić. W akwariach rozmnażamy ją poprzez podział kłącza. http://akwariumdomowe.pl/wp-admin/update-core.php

Polecamy:   Nadwódka Szerokolistna

NAWOŻENIE: Nie wymaga nawożenia słupa wody jedynie należy uzupełniać podłoże w składniki pokarmowe za pomocą kulek glinianych lub pałeczek nawozowych.