Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes)

Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych będąca częstym mieszkańcem w naszych domowych akwariach. To niewielka, odporna i mało wymagająca ryba.

NAZWA: Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes)
SYNONIM: White Cloud Mountain Minnow
RODZINA: Karpiowate
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały, 4 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość dla kilku sztuk 50 cm
WODA: Temp.: 16 - 22ºC,
pH: 6.0 - 8.5 pH,
twardość: 5 - 25 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Przy tafli wody oraz środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 - 5 lat
CENA: 2 - 4 ZŁ

OPIS: Kardynałek chiński jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Chin, spotykany jest także w Wietnamie czy Hongkongu. Zamieszkuje górskie strumienie i jeziora.
Kardynałek chiński jest niewielką rybą z rodziny karpiowatych. Dorasta maksymalnie do 4 cm. Charakteryzują się barwą brunatno-czerwona z pręgą żółtą, zielonkawą lub niebieską, płetwy czerwonawe. Samce są smuklejsze i zwykle żywiej ubarwione w stosunku do samic, wyróżniają się także dłuższymi płetwami.
W handlu dostępne są także odmiany o weloniastych płetwach, albinos czy złota. Niestety, sztucznie wyhodowane odmiany choć prezentują się atrakcyjniej to są znacznie słabsze genetycznie a to sprawia że są mniej odporne na choroby, infekcje i deformacje.
Kardynałek chiński jest gatunkiem bardzo łagodnym i towarzyskim który najlepiej sprawdza się hodowany w grupie kilku sztuk. Trzymany w stadzie liczącym około 10 sztuk jest mniej płochliwy, ładniej wybarwiony i ukazuje więcej naturalnych zachowań. Samce najpiękniej wyglądają gdy rywalizują między sobą o względy samic.

ODŻYWIANIE: W naturze głównym składnikiem diety Kardynałków chińskich są niewielkie larwy owadów, insekty lub zooplankton. W akwariach chętnie przyjmuje pokarmy płatkowe które najlepiej uzupełniać podając pokarmy żywe lub mrożone.

AKWARIUM: Kardynałek chiński to niewielka i spokojna ryba którą możemy hodować w zbiornikach towarzyskich dobierając im odpowiednie towarzystwo. Za współmieszkańców dla Kardynałków chińskich najlepiej sprawdzą się niewielkie, spokojne ryby o podobnych wymaganiach środowiskowych np. Bystrzyk czerwony, Danio Pręgowany czy popularne Gupiki.
Zbiornik dla grupy kilku, kilkunastu ryb powinien mieć 50 – 60 cm długości z dobrą filtracją i przestrzenią do pływania. Ryby te najlepiej prezentują się na tle bujnej roślinności i przy ciemnym podłożu. Akwarium dla Kardynałków chińskich nie musi być wyposażone w grzałkę, ryby te tolerują szeroki zakres temperatury wody – 16 do 22°C, w wyższych temperaturach krócej żyją.
Wrażliwe są na nagłe skoki temperatury oraz na rozpuszczony w wodzie chlor. Ważne są także regularne podmiany wody, ponieważ gatunek ten jest wrażliwy na zły jej stan.
ROZMNAŻANIE: Ryby jajorodne. Na czas tarła najlepiej umieścić samiczki i samce w zbiorniku tarliskowym, który powinien być pełen gęstych roślin a temperatura wody powinna być lekko podwyższona (najlepiej 20–24 °C). Zaleca się odłowić ryby po tarle ponieważ zdarza się, że rodzice zjadają swoje potomstwo (kanibalizm). Młode wylęgają się po ok. 2–3 dniach. Młode karmimy dobrze rozdrobnionym pokarmem.

Polecamy:   Razbora borneańska (Boraras Brigittae)

UWAGI: Jest rybą wrażliwą na nagłe skoki temperatury ale jest na tyle odporna by przeżyć w wodzie zimnej nawet bliskiej temperaturze 0°C.