Kirysek lamparci (Corydoras Julii)

Kirysek lamparci (Corydoras Julii) – niewielka, towarzyska ryba z rodziny kiryskowatych (Callichthyidae) z charakterystycznymi, ciemnymi cętkami na ciele.

NAZWA: Kirysek lamparci (Corydoras Julii)
INNE NAZWY: Kirysek nakrapiany
SYNONIM: Corydoras leopardus
RODZINA: Kiryskowate (Callichthyidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni 5/6 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość dla kilku sztuk 60 cm
WODA: Temperatura: 21-25°C,
pH 6,0-7,2;
miękka do średnio twardej
POKARM: Żywy, mrożony, suchy
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 – 7 lat
CENA: 7 – 10 zł

OPIS: Pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje w wodach Amazonki oraz w jej dopływach na obszarze północno-wschodniej Brazylii.
Kirysek lamparci to niewielka ryba, nazywana także Kiryskiem nakrapianym, dorastająca do 6 – 7 cm. Ciało koloru od białego do szarego z różowawym połyskiem. Gatunek ten posiada na ciele liczne, czarne plamki które na głowie zlewają się w przypadkowe i nieregularne pasy. Wzdłuż ciała na wysokości oczu biegnie wyraźna ciemna linia, składająca się z czarnych plamek.
Ustalenie płci nie jest łatwe, zwykle samiec jest mniejszy i smuklejszy, samice mają węższe płetwy brzuszne.

ODŻYWIANIE: Kirysek lamparci to ryba bezproblemowa jeśli chodzi o odżywianie. Przyjmuje większość pokarmów opadających na dno z którego pobiera pokarm. Najchętniej pożywia się niewielkimi, mrożonymi lub żywymi larwami owadów.

AKWARIUM: Kirysek lamparci jest rybą stadną, w akwariach trzymamy je w grupach liczących minimum 6 szt. Dla takiej grupki będziemy potrzebować zbiornika o długości minimum 60 cm. Podłoże powinno być piaszczyste lub z drobnego, zaokrąglonego żwirku. Kiryski te przeszukują dno w poszukiwaniu pokarmu dlatego nie powinno się stosować żwirów i kamieni o ostrych krawędziach, które mogły by uszkodzić delikatne wąsiki tych ryb.
Zaleca się urządzenie akwarium w liczne, naturalne kryjówki w postaci korzeni, kamieni, lignitów czy łupin orzecha kokosowego. Światło powinno być nieco przytłumione przez rośliny rosnące przy tafli wody.
Ryby powinny mieć bezpośredni dostęp do lustra wody bo, podobnie jak inne kiryski, oddychają powietrzem atmosferycznym pobieranym znad lustra wody. Tlen z powietrza jest wchłaniany w tylnym odcinku jelita.

Polecamy:   Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata)

ROZMNAŻANIE: Gatunek ten nieco trudniej rozmnożyć w porównaniu do innych ryb z rodziny kiryskowatych. Dla ryb najlepiej przygotować osobny zbiornik tarliskowy o pojemności 50 – 60 litrów. Woda powinna być bardzo miękka i lekko kwaśna o temperaturze 26°C. W akwarium najlepiej umieścić trochę drobnolistnej roślinności, mchu itp. Tarło odbywa się w grupie, do zbiornika wpuszczamy kilka sztuk, pamiętając by na każdą samicę przypadały 2 samce. Ryby obficie karmimy a gdy samice będą pełniejsze robimy dużą podmianę wody (50 – 70 %), używając do tego celu wody nieco chłodniejszej. Podczas tarła ryby są bardzo pobudzone, a samce uganiają się za samicami. Po ukończonym tarle ryby odławiamy. Wylęg następuje po około 3 dniach. Po następnym dniu, młode zaczynają przyjmować pokarm. Należy je karmić larwami solowca i pylistą suchą karmą.