Kirysek Pigmej (Corydoras Pygmaeus)

Kirysek Pigmej (Corydoras Pygmaeus) – niewielka, stadna ryba słodkowodna z rodziny kirysków (Callichthyidae). Bardzo sympatyczna rybka która w przeciwieństwie do innych kiryskowatych zajmuje nie tylko przydenną ale także środkową część akwarium.

NAZWA: Kirysek Pigmej (Corydoras Pygmaeus)
SYNONIM: Pygmy Cory
RODZINA: Kiryskowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały 2-3 cm
AKWARIUM: Małe min 30l
WODA: Temp.: 22-26ºC, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3-5 lat
CENA: 5-8 ZŁ

OPIS: Kirysek Pigmej pochodzi z Brazylii, występuje w dorzeczu rzeki Madeira. Zamieszkuje niewielkie dopływy, potoki, cieki wodne oraz zalane tereny leśne. Przeważnie spotykany jest między roślinnością i korzeniami drzew. Żyje w klimacie tropikalnym w wodach o odczynie w zakresie 6,0–8,0 pH, twardości 2–25 °n i temperaturze w zakresie 22–26 °C.
Dorasta do 2 cm. Jest rybą stadną dlatego w akwariach należy ją trzymać w grupie min. 6 osobników. W dużej grupie staje się rybą bardziej śmiałą i ciekawszą w obserwacji. W licznej grupie ta niewielka ryba znacznie lepiej się prezentuje.
Ciało barwy blado-żółtej, a po stronie grzbietowej szaro-srebrzyste. Przez środek ciała od pyska aż do płetwy ogonowej biegnie czarny pas. Płetwy bezbarwne. Samce są nieco mniejsze, a samice mają bardziej uwydatniony brzuch (widać to zwłaszcza, gdy obserwujemy ryby z góry).

ODŻYWIANIE: W naturze odżywia się głównie drobnymi robakami, skorupiakami strefy dennej, owadami i materią roślinną. W akwariach ten sympatyczny kirysek zadowoli się pokarmem suchym uzupełnianym drobnym pokarmem żywym lub mrożonym.

AKWARIUM: Jako zbiornik dla niewielkiej grupki tych niewielkich kirysków może posłużyć nam akwarium o pojemności 30-40 litrów. Kirysek Pigmej lubi zbiorniki niezbyt wysokie z miękkim podłożem z licznymi kryjówkami w postaci korzeni czy gałęzi. Dobrze prezentuje się w akwariach z niezbyt jasno oświetlonych a gęsto obsadzonych roślinnością. Może być trzymany w akwariach towarzyskich jednak ze względu na wymiary kiryska Pigmeja za towarzystwo należy wybrać niewielkie spokojne ryby. Dla większych ryb jak np. Skalar może stać się przysmakiem i szybko zniknie z naszego akwarium. Może być trzymany w krewetkarium.

Polecamy:   Kirysek lamparci (Corydoras Julii)

ROZMNAŻANIE: Kirysek Pigmej jest gatunkiem jajorodnym. Składa ikrę w gęstej roślinności i pozostawia ją bez opieki. Samice trzymają 2–4 jaja pomiędzy płetwami brzusznymi, gdzie samiec zapładnia je przez około 30 sekund. Dopiero wtedy samica płynie do odpowiedniego punktu, gdzie przytwierdza bardzo lepkie jaja. Para powtarza ten proces aż około 100 jaj zostaje zapłodnionych i przytwierdzonych.