Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata)

Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata) – słodkowodna ryba z rodziny kiryskowatych hodowana w akwariach. Ta ciekawa ryba bywa opisywana także jako Hoplosternum thoracatum – kirys czarnoplamy.

NAZWA: Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata)
SYNONIM: Hoplosternum thoracatum thoracatum, Megalechis personata
RODZINA: Kiryskowate (Callichthyidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Duży 18 - 20 cm
AKWARIUM: Duże, min. długość 120 cm
WODA: Temperatura 18 - 28ºC,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 4 - 20 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4 - 8 lat
CENA: 5 - 10 ZŁ

OPIS: Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata) to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Zamieszkuje dorzecza Amazonki, Orinoko, rzeki Paragwaj oraz w rzekach północnej Brazylii, Gujany, Trynidadu oraz Martyniki. Zamieszkuje zamulone i słabo oświetlone odcinki rzek.
Kiryśnik czarnoplamy jest dość sporą rybą dorastającą w warunkach akwariowych do 18 – 20 cm. Masywne ciało ryby jest wydłużone i dołem spłaszczone. Charakteryzuje się szaro brązowym ubarwieniem z ciemnymi, czarnymi plamami. Płetwy bezbarwne z ciemnymi plamami. Spodnia część ciała jest biała – u samic i młodych samców, natomiast u dorosłych samców jest ona koloru szaro fioletowego. Gatunek ten wyposażony jest w niewielki, umieszczony w dolnej części pyska otwór gębowy z dwoma parami wąsów. Ryby te przystosowane są do oddychania powietrzem atmosferycznym – poprzez jelito. Często podpływają do powierzchni wody i połykają powietrze znad powierzchni wody.
Po osiągnięciu dojrzałości samce są wyraźnie większe od samic, ponadto samce posiadają płetwy piersiowe zakończone kolcami i są one znacznie większe od tych występujących u samic.
Kiryśnik czarnoplamy to gatunkiem który jest spokojny, ruchliwy i wytrzymały oraz łatwo adaptującym się do warunków panujących w akwarium.

ODŻYWIANIE: Ryby tego gatunku są wszystko żerne i niezbyt wybredne. Chętnie przyjmują pokarmy suche, mrożone lub żywe. Szczególnie chętnie przyjmują pokarmy żywe i mrożone w postaci larw ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika.
Pokarm zwykle pobierają z dna akwarium, czasem bywa tak że nauczą się pobierać pokarm z powierzchni wody i w ten sposób pobierają pokarm.

Polecamy:   Platydora kolczasta (Platydoras Armatulus)

AKWARIUM: Zbiornik w którym zamieszkają Kiryśniki czarnoplame powinien być duży i przestronny o długości minimum 120 cm. W mniejszych akwariach ryby te karłowacieją i nie czują się zbyt komfortowo.
Oświetlenie w akwarium nie powinno być zbyt mocne, raczej przyciemnione m.in. przez rośliny pływające. Samo akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością z naturalnymi kryjówkami w postaci korzeni, łupin kokosowych czy kamiennych grot. Najlepsze podłoże dla tego gatunku to drobnoziarnisty piasek który jest chętnie przekopywany podczas poszukiwania pożywienia. Woda powinna być dobrze filtrowana a sam filtr nie powinien generować zbyt silnego prądu wody.
Kiryśnik czarnoplamy to ryba która powinna być hodowana w grupie kilku sztuk. Ryby te są spokojne i ruchliwe, jak najbardziej nadają się do zbiorników towarzyskich. Można je trzymać z mniejszymi rybami takimi jak Neony, Tetry czy Brzanki. Ryby te są na tyle ugodowe i wytrzymałe że mogą dzielić dno zbiornika z większymi i bardziej agresywnymi rybami np. z pielęgnicami. Jedynie starsze osobniki mogą wykazywać niewielką agresję wobec innych ryb zamieszkujących dno akwarium.

ROZMNAŻANIE: Kiryśniki czarnoplame to ryby jajorodne, stosunkowo łatwe w rozmnożeniu. Ryby te rozmnażane są zwykle w odpowiednio przygotowanym zbiorniku tarliskowym.
Umieszczone w akwarium tarliskowym Kiryśniki czarnoplame do tarła może zachęcić duża podmiana wody, podmieniana woda powinna być chłodniejsza o kilka stopni od tej w akwarium. Zachęcony do tarła samiec buduje gniazdo z piany wśród roślin pływających które w zbiornikach tarliskowych zastąpione mogą być przez odwrócone do góry dnem plastikowe talerzyki. W zbudowanym przez samca gnieździe dojrzała samica może złożyć nawet do 1000 jaj.
Po odbytym tarle samicę najlepiej odłowić z akwarium, opiekujący się gniazdem samiec może być agresywny w stosunku do samicy. Woda w akwarium powinna mieć temperaturę 24 °C oraz pH 6.5 – 7.0.
Pierwsze larwy pojawiają się po 3 dniach, młode wylęgają się do 5 dni. Po 48 godzinach zaczynają poszukiwać pokarmu. Młode najlepiej karmić larwami solowca lub startym na pył suchym pokarmem. Młode unikają światła i chowają się w kryjówkach znajdujących się w akwarium.

Polecamy:   Kirysek Pigmej (Corydoras Pygmaeus)