Kompletujemy zestaw do CO2

Zestaw Co2 to obowiązkowe wyposażenie każdego akwarium w którym główną rolę odgrywają rośliny. Podawanie CO2 do akwarium ma także pozytywny wpływ na niektóre gatunki ryb.

Dozowanie dwutlenku węgla w akwarium z dużą ilością roślin wpływa pozytywnie na ich kondycję oraz tempo wzrostu. Węgiel odgrywa bardzo ważną rolę w procesie fotosyntezy i niedobór tego składnika powoduje spowolnienie tego procesu a to przekłada się na wolniejszy wzrost roślin. W akwariach w których nie stosuje się nawożenia CO2, dwutlenek węgla produkują ryby i inne zwierzęta lecz przy dużej liczbie roślin może być to nie wystarczające.

Dodatkowym źródłem CO2 w akwarium może być wysokociśnieniowy zestaw, bimbrownia lub reaktor chemiczny. Węgiel można podawać w formie płynnej przez zastosowanie takich nawozów jak EasyCarbo firmy EASY LIFE nawóz taki można zrobić samemu zaopatrując się w odpowiednie produkty a sposób jak to zrobić opisany jest tutaj.

Jednak najczęściej stosowanym źródłem CO2 w akwarium jest wysokociśnieniowy zestaw CO2. Zestawy takie używane są zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. Zestawy oparte o butlę z CO2 mają wiele zalet. Jedna z nich to możliwość obniżenia i stabilizacja poziomu pH w akwarium, co przydatne jest w hodowli ryb, które preferują kwaśną wodę.

Poziom węgla w akwarium roślinny powinien utrzymywać się na poziomie 15-40 mg/l.

Wysokociśnieniowy zestaw do podawania CO2 powinien składać się z następujących elementów:

1. Butla CO2. Jest głównym elementem zestawu a zarazem jednym z droższych. Na rynku jest wiele butli które różnią się wielkością czy kształtem dna. Wielkość butli należy dobrać do wielkości akwarium i możliwości gabarytowych. Z dużą butlą możemy mieć problem by ją schować w okolicach akwarium ale za to starczy nam na dłużej. Najpopularniejsze pojemności butli to 1.5 litra, 2 i 6 litrów.
Zakup butli to dość spory wydatek dlatego można kupić nową jak i używaną butlę. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na termin legalizacji który w przypadku nowych butli wynosi najczęściej 10 lat. W pełnej butli panuje ciśnienie od 60 do 100 barów w zależności od temperatury w której trzymana jest butla.
Butla wyposażona jest w zawór główny przez który doprowadzany jest dwutlenek węgla do dalszej części układu. Butla wyposażona jest także w zawór bezpieczeństwa który chroni butlę przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w butli.
Pamiętajmy aby wszelkich uzupełnień i napraw dokonywał profesjonalny serwis.

Zestaw-co2-butla-co2

2. Reduktor. Służy do redukcji ciśnienia jakie panuje w butli do ciśnienia roboczego które występuje w reszcie układu. Ciśnienie redukowane jest zwykle z 60 do około 2 barów.
W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju reduktory, tańsze i droższe. Sprzedawane są z jednym lub dwoma manometrami. Najlepiej zakupić reduktor z dwoma manometrami ponieważ pokazuje on nam ciśnienie w butli oraz w na wyjściu z reduktora. Z powodzeniem zastanowić możemy reduktor z jednym lub bez manometrów bo tak na prawdę jak się zestaw już ustawi to reduktor jest elementem, który się najrzadziej przestawia.

Polecamy:   DIY – Węgiel w płynie

Zestaw-co2-reduktor

3. Elektrozawór. Jest kolejnym elementem zestawu jednak nie musi on znajdować się w każdym układzie. W elektrozawór powinni zaopatrzyć się osoby które chcą wyłączać podawanie CO2 np. na noc. Elektrozawór podłączony poprzez programator czasowy odetnie nam dopływ gazu w określonych porach. Elektrozawór niezbędny będzie jeśli dozowaniem CO2 będzie zajmować się komputer sterujący.

Zestaw-co2-elektrozawor

4. Zaworek precyzyjny.Kolejny zawór w zestawie – ten w porównaniu z poprzednimi wyróżnia się dokładnością. Służy on do dokładnej regulacji ilości podawanego gazu. Kupując zaworek precyzyjny najlepiej kupić produkt renomowanej firmy np. Camozzi. Należy unikać zaworów plastikowych oraz pochodzących z chin zdarza się że przepuszczają CO2 i ciężko je wyregulować.

Zestaw-co2-zaworek-precyzyjny

5. Licznik bąbelków. Jest elementem opcjonalnym i służy do określenia ilości gazu który podawany jest do akwarium. Przy pomocy licznika bąbelków jesteśmy w stanie obliczyć ile podajemy bąbelków na sekundę z czym często się spotkamy na forach akwarystycznych.
Zakupić możemy liczniki plastikowe lub szklane (plastikowe są bardziej wytrzymałe).

Zestaw-co2-licznik-babelkow

6. Zaworek zwrotny. Zaworek zwrotny jest elementem który zabezpiecza nam cały układ przed zalaniem wodą np. W przypadku gdy zabraknie nam gazu w butli. W sprzedaży są zaworki plastikowe oraz szklane.
Są osoby które stosują dwa zaworki (pierwszy przed licznikiem bąbelków a drugi za) w układzie jako podwójne zabezpieczenie – ja używam jednego i nigdy mnie nie zawiódł.

Zestaw-co2-zaworek-zwrony

7. Element dozujący gaz. Ostatnim elementem kończącym nasz układ jest dyfuzor lub inny element za pomocą którego będziemy rozpuszczać CO2 w wodzie. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

– Dyfuzor ze spiekiem ceramicznym. Dzięki spiekom ceramicznym uzyskamy bardzo drobną mgiełkę która bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie jednak nie rozpuszcza nam gazu w 100%. Dyfuzory ze spiekiem ceramicznym produkowane są w postaci szklanych, plastikowych lub metalowych elementów. Wydajność dyfuzora zależna jest od jakości spieku oraz stopnia zanieczyszczenia dyfuzora który z czasem zarasta glonem.
W ofercie sklepów są dyfuzory które umieszczamy wewnątrz akwarium oraz zewnętrzne – te używamy tylko w połączeniu z filtrami kubełkowymi, które montujemy na wężu z filtra. Takie dyfuzory mają znacznie większą wydajność ale mogą nieco ograniczyć wydajność filtra.

  – Kostka lipowa/dyfuzor ze strzykawki i lipy. Tutaj za materiał który rozpylał będzie gaz w akwarium jest kawałek drewna lipowego. Podobnie jak w przypadku spieku ceramicznego nie zapewni nam 100% rozpuszczalności gazu.
  Reaktor. To najbardziej wydajne elementy odpowiedzialne za rozpuszczanie CO2 w wodzie a ich skuteczność to nawet 100%. Występują jako te które umieszczamy wewnątrz akwarium w połączeniu z pompą cyrkulacyjną lub takie które montujemy na wężach filtra zewnętrznego.

  Część użytkowników zestawów CO2 kompletując swój zestaw buduje samemu reaktor do rozpuszczania gazu. Najczęściej takie reaktory budowane są w oparciu o korpusy filtrów narurowych.

Zestaw-co2-elementy-dozujace-gaz

8. Wężyk. Poszczególne elementy zestawu musimy połączyć ze sobą za pomocą odpowiedniego wężyka. Do tego celu posłuży nam wężyk ciśnieniowy Pu 6x4mm. Jest to wężyk o wytrzymałości 10 bar.

9. Indykator. Indykator dwutlenku węgla zapewnia stały monitoring stężenia tego gazu w akwarium. Nie jest obowiązkowym elementem zestawu CO2 jednak warto go zamontować w akwarium. Indykator wystarczy napełnić wodą oraz dodać kilka kropli płynu wskaźnikowego aby kolor indykatora wskazał nam poziom CO2 w akwarium. Wykonywane są jako plastikowe lub szklane. Indykator można także wykonać samemu.

Zestaw-co2-elementy-Indykator

10. Komputer pH. Jest to urządzeniem które reguluje podawanie dwutlenku węgla do kolumny wody. Współpracuje z elektrozaworem zamykając I otwierając dopływ CO2. Zakup komputera pH wiąże się z dość sporym wydatkiem który przekracza czasem wartość całej instalacji do podawania CO2 jednak zapewnia on nam pełną automatyzację nawożenia dwutlenkiem węgla w akwarium.

Zestaw-co2-elementy-komputer-ph

Jak widać kompletując swój zestaw CO2 mamy kilka opcji konfiguracji naszego zestawu. Kompletując zestaw do swojego akwarium należy wsiąść pod uwagę pojemność akwarium, sposób rozpuszczania gazu oraz nasze możliwości finansowe. Zakup zestawu CO2 do akwarium to spory wydatek a koszt poszczególnych elementów jest następujący:

  – Butla z zaworem (używana lub nowa) od 80 do 200 zł,
  – Reduktor 50 do 150 zł,
  – Elektrozawór – 70 do 150 zł,
  – Zaworek precyzyjny od 15 do 50 zł,
  – Licznik bąbelków 10 – 20 zł,
  – Zaworek zwrotny 5 – 20 zł,
  – Dyfuzor w zależności od rodzaju od 20 do 100 zł,
  – Komputer pH 300 – 500 zł,

Zestaw-co2-schemat

To ceny poszczególnych elementów do tego należy dokupić wężyk, złączki/szybkozłączki, redukcje, taśmę teflonową do uszczelnienia połączeń. Koszta są spore ale każdy fan akwarium z bujną, zdrową roślinnością będzie z zestawu CO2 zadowolony.