Krewetka filtrująca (Atyopsis moluccensis)

Krewetka filtrująca (Atyopsis moluccensis) – pochodząca z Azji, słodkowodna krewetka często spotykana w domowych akwariach. Gatunek aktywny, spokojny który z powodzeniem możemy hodować w zbiornikach towarzyskich.

NAZWA: Krewetka filtrująca (Atyopsis moluccensis)
RODZINA: Atyidae (Atyidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Średni 6 - 10 cm
AKWARIUM: Średnie-duże, min. długość dla kilku sztuk to 50 cm
WODA: Temp.: 24 – 30ºC
ph: 6.0 – 7.5
twardość wody: miękka do twardej
POKARM: Plankton, glony, drobny pokarm sztuczny
ŻEROWANIE: Dno akwarium, miejsca z dużym ruchem wody
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 12 lat
CENA: 8 - 15 ZŁ

OPIS: Krewetka filtrująca pochodzi z południowo-wschodniej Azji gdzie zamieszkuje zbiorniki wodne wysp oraz stałego kontynentu (Sri Lanka, Indonezja, Indie, Tajlandia).
To jedne z większych słodkowodnych hodowanych w akwariach. Samce dorastają nawet do 10 cm a samice są nieco mniejsze i osiągają maksymalnie 6 cm. Zazwyczaj ubarwienie tych krewetek jest brązowe lub brunatne ale trafiają się także odmiany koloru żółtego, pomarańczowego a nawet czerwonego. Przez bok ciała przebiegają naprzemiennie jaśniejsze i ciemniejsze pasy. Jasny szeroki pas znajduje się na grzbiecie (od głowy do ogona) krewetki. Dodatkowo można zaobserwować ciemne plamki znajdujące się na całym ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku są przednie odnóża które zaopatrzone są we włoskowate „czułki” w kształcie wachlarza które służą do chwytania pokarmu.
Krewetka filtrująca jest krewetką spokojną, aktywną ale bywa płochliwa i dlatego najlepiej trzymać grupkę kilku sztuk. Krewetki filtrujące większość czasu spędzają pobierając pokarm z wody, najczęściej przebywając w pobliżu ujścia strumienia wody z filtra.
ODŻYWIANIE: Odżywia się pokarmem wyłapywanym z toni wodnej, głównie jest to plankton, glony czy drobny detrytus. Krewetka filtrująca bardzo łatwo przyzwyczaja się do pokarmów sztucznych takich jak sproszkowane algi i pokarmy płatkowe.

AKWARIUM: To duże krewetki i wymagają większego akwarium. Trzymane w zbyt małych zbiornikach lub z niewystarczającą ilością pokarmu potrafią z nich wielokrotnie uciekać. Niezbędne minimum to 50 – 60 litrów dla kilku sztuk. W akwarium obowiązkowo powinno się znaleźć sporo roślin oraz kryjówek. Dobrze jest tez umieścić w pobliżu wylotu wody z filtra jakiegoś elementu (np. korzeń) na którym krewetki będą mogły wyłapywać pożywienie.
W akwarium niezbędna jest wydajna filtracja i dobre natlenienie wody w zbiorniku. Krewetki te wrażliwe są na nagłe zmiany temperatury i innych parametrów wody. Szkodliwe dla nich są także metale ciężkie, nadmierne nawożenie, amoniak i azotyny.
Krewetki te bardzo dobrze radzą sobie w akwariach ogólnych, w towarzystwie ryb które powinny być spokojne, niewielkie i niemające skłonności do atakowania innych zwierząt.
ROZMNAŻANIE: Dostępne w handlu osobniki pochodzą z odłowu z naturalnych siedlisk. Rozmnożenie tego gatunku w warunkach sztucznych jest niemal niemożliwe. Do rozrodu potrzebna jest słona woda.

Polecamy:   Krewetka Red Cherry (Neocaridina davidi var. red)