Krewetka Red Nose (Caridina gracilirostris)

Krewetka Red Nose (Caridina gracilirostris) to ciekawy gatunek słodkowodnych krewetek który nazywany jest także Krewetką Pinokio.

NAZWA: Krewetka Red Nose (Caridina gracilirostris)
INNE NAZWY: Krewetka Pinokio, Krewetka Rudolph Red Nose
RODZINA: Atyidae (Atyidae)
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: Mały 3,5 - 4 cm
AKWARIUM: Małe - średnie
WODA: Temperatura: 23 - 27 ºC,
pH: 6,5 – 7,5,
twardość: 8 - 14°dGH
POKARM: Glony, pokarmy sztuczne ze spiruliną, larwy owadów, warzywa, owoce.
ŻEROWANIE: Dno/środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne,
Cena: 6 - 9 zł

OPIS: Krewetka Red Nose to gatunek który w naturze występuje w Indiach. Zamieszkuje głównie wody słodkie a także lekko słonawe.
Krewetki te dorastają do 3,5 – 4 cm. Samice są większe i dorastają do 4 cm zaś samce do max 3,5 cm. Krewetka Pinokio posiada przeźroczysty kerapaks z biegnącą wzdłuż dolnej jego części czerwoną linią. Charakterystyczny dla tego gatunku jest tzw. czerwony nos (Red Nose) który tworzy dość mocno wydłużone rostrum.

ODŻYWIANIE: Głównym pokarmem krewetek Red Nose są glony. Ich dieta może być uzupełniana o pokarmy płatkowe, pokarmy dla skorupiaków oraz pokarmy w postaci odpowiednio przygotowanych owoców i warzyw. Chętnie przyjmują także pokarmy pochodzenia zwierzęcego w postaci żywych lub mrożonych larw solowca, planktonu a nawet ochotek czy wodzieni.

AKWARIUM: W akwarium są niezwykle aktywne, większość czasu pływają w toni wodnej dzięki czemu są widoczne i łatwe w obserwacji. Czerwona linia biegnąca wzdłuż ciała tych krewetek może być mniej lub bardziej intensywna w zależności od panujących warunków w akwarium. Przy dużym stresie czerwień może zniknąć całkowicie.
Krewetki Red Nose najlepiej będą czuły się w akwariach z dużą ilością roślin oraz kryjówek w postaci korzeni itp. podłoże najlepiej ciemne. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne.
Woda w akwarium powinna mieć następujące parametry: pH między 6,5 a 7,5, twardość ogólna 8 – 14°dGH, temperatura w zakresie 23 do 27 stopni Celsjusza. Woda powinna być wzbogacona niewielką ilością garbników.
Krewetki Pinokio są spokojne i atrakcyjnie prezentują się w akwariach. Hodowla ich jest bezproblemowa a w porównaniu do innych krewetek z rodziny Caridina są najmniej wrażliwe na związki azotu.
Akwarium powinno mieć 30 – 40 litrów dla nie dużej grupki tych krewetek. Towarzystwem dla nich mogą być inne krewetki oraz niewielkie i nieagresywne gatunki ryb.

Polecamy:   Krewetka Red Cherry (Neocaridina davidi var. red)

ROZMNAŻANIE: W warunkach akwariowych rozmnożenie tego gatunku jest trudne i kłopotliwe. Krewetki te podobnie jak Krewetki Amano żyją w wodzie słodkiej a rozmnażają w słonej.
Samica nosi jajka z których po około czterech tygodniach wykluwają się młode. Wyklute larwy są maleńkie i potrzebują słonej wody do rozwoju.

UWAGI: Podczas transportu tych krewetek należy postępować z nimi niezwykle ostrożnie. Krewetki te posiadają wyjątkowo długie rostrum które bardzo łatwo złamać podczas wyławiania z akwarium.