Krewetki Crystal Red/Crystal Black

Jedne z najpiękniejszych słodkowodnych krewetek karłowatych, została wyselekcjonowana spośród osobników dzikiej formy pochodzącej z Chin przez japońskiego hodowcę Hisagasu Suzuki. Krewetki te choć nie są łatwe w hodowli zyskują coraz większą popularność wśród akwarystów.

NAZWA: Crystal Red, Crystal Black
NAZWA ŁACIŃSKA: Caridina sp. "Crystal Red", Caridina sp. "Crystal Black"
BIOTOP: Azja
ROZMIAR: od 2 do 3,5 cm
AKWARIUM: małe, średnie
WODA: temp.: 22-24ºC, miękka i lekko kwaśna
POKARM: Wszystkożerny: rośliny, glony, warzywa, pokarmy sztuczne w postaci tabletek, płatków lub granulek
CENA: 5-100 ZŁ

OPIS: Krewetki Crystal Red/Black powstały wskutek selekcji dzikiej odmiany krewetek Caridina sp. “Biene” (Hong Kong, Chiny) przez japońskiego hodowcę Hisagasu Suzuki w 1996.
Krewetki te charakteryzują się barwą białą z czerwonymi pasami (Crystal Red) oraz z czarnymi pasami (Crystal Black). Nasycenie kolorów może różnić się między sobą, przybierając różne odcienie barw czerwonej i czarnej. Także biały pigment może przybrać różne nasycenie – zdarzyć mogą się nawet osobniki mniej lub bardziej przezroczyste. Niektóre odmiany Crystal Red są niemal całe czerwone, z przeplatającymi się gdzieniegdzie białymi niteczkami, inne charakteryzują się czerwono-białymi pasami o różnej szerokości, z kolei wyselekcjonowane krewetki CRS mogą być nawet zupełnie białe. Wybarwienie poszczególnych kolorów można wzmocnić podając krewetkom specjalistyczne minerały.
Samice są większe i pełniejsze od samców, osiągają wielkość ok. 2,5 cm, podczas kiedy samce dorastają zwykle do 2 cm (w Internecie spotyka się także wielkości od 2,5 w przypadku samca do nawet 3,5 cm w przypadku samicy). Dymorfizm płciowy widoczny jest dopiero po uzyskaniu dojrzałości płciowej. Krewetki te żyją ok. 1-2 lata.
Opisywana odmiana także podlega podziałowi na różne klasy jakości ze względu na ubarwienie: stosunek białych obszarów do czerwonych/czarnych. I tak wyróżnia się następujące klasy C, B, A, S, SS, SSS (ostatnia najwyższa i najdroższa, praktycznie cała biała). Należy jednak pamiętać, że klasyfikacji krewetek można dokonać dopiero po uzyskaniu przez nie pełnej dojrzałości, a ich ubarwienie w znacznej mierze zależy także od czynników zewnętrznych (np.: diety czy stresu).

Polecamy:   Krewetki Neocaridina - dla początkujących??

crystal_red

Krewetki Crystal mają zdolność maskowania się i ukrywania koloru, zarówno czerwonego, czarnego jak i białego, niezależnie od siebie, np. podczas transportu w woreczku z wodą traci kolor i staje się przezroczysta; może także ujawniać tylko jeden z kolorów. W chwilach stresu – podobnie jak Fire red – może blednąć i tracić wybarwienie, które wraca po godzinie lub dwóch, a czasami nawet po kilku dniach (zależnie od parametrów wody i warunków panujących w akwarium, m. in. od koloru podłoża – tu preferowany jest ciemny kolor).

ODŻYWIANIE: Głównym pokarmem Crystalek są glony, w akwarium jednak powinny być dokarmiane pokarmem zawierającym spirulinę. Krewetki te odżywiają się także resztkami pokarmów dla ryb (płatki, ochotkę, artemię itd.) oraz szczątkami roślin. Chętnie jedzą również pokarmy takie jak cukinia, groszek zielony, brokuły, banany, marchewkę, szpinak, liście pokrzywy, skrzypu, buku, migdałecznika czy dębu.
Dietę należy uzupełnić pokarmami firmowymi które korzystnie wpływają na wybarwienie krewetek.

AKWARIUM: Krewetki Crystal Red/Crystal Black nie mają większych wymagań co do wielkości zbiornika, starczym im akwarium o pojemności 20-30 litrów. Krewetki te mają jednak większe wymagania jeśli chodzi o parametry wody.
Woda w zbiorniku hodowlanym dla krewetek Crystal powinna mieć następujące parametry: zalecana temperatura 22-24 °C (tolerują 18-27 °C), woda miękka i lekko kwaśna (do 8 GH), pH 6 – 7, chociaż udają się udane hodowle w twardszej wodzie (pH do 8, KH do 12, GH nawet do 16). Przyjmuje się że im krewetka wyższej klasy tym jest bardziej wymagająca.
Krewetki Crystal podobnie jak inne krewetki wrażliwe są na związki azotu i miedzi w wodzie. By z powodzeniem hodować krewetki Crystal Red/Black musimy dbać o porządek w akwarium oraz regularne podmiany wody, by krewetki nie truły się azotem. Ograniczamy nawozy oraz nie przedawkujemy Multimineral’a. Za duże stężenie miedzi i azotu jest zabójcze.
Wystrój akwarium powinien być „typowy” dla krewetek. Podłoże powinno być drobnoziarniste a samo akwarium wyposażone w liczne kryjówki (kokosy, kamienie, korzenie czy rurki bambusowe), nie powinno także zabraknąć: mchów (np. Creeping Moss, Java Moss, Taiwan Moss, Peacock Moss, Flame Moss itp.), wątrobowców (np. Pelia, Mini Pelia, Wgłębka) oraz glonów ozdobnych (np. Gałęzatka).
Samo akwarium powinno być wyposażone w odpowiednią filtrację oraz napowietrzanie – krewetki są wrażliwe na niedobór tlenu.
ROZMNAŻANIE: (przeobrażenie niezupełne): samica nosi zapłodnione jaja ok. 3 – 4 tygodni (w zależności od temp.). Jaja są na początku ciemne (brązowe lub zielone), potem stają się przezroczyste, a od około 2-3 tygodnia – przy odrobinie szczęścia – można już dostrzec nienarodzone krewetki w jajeczkach. Wyklute krewetki nie przekraczają 1,5 milimetra, są w pełni samodzielne, wykształcone i wybarwione jak dorosłe osobniki. Z jednego miotu otrzymuje się od kilku do nawet 30/40 sztuk młodych, które dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 – 4 miesięcy (zależnie od temperatury). W przypadku nieodpowiednich warunków wodnych (twarda lub zasadowa woda, zbyt wysoka temperatura) krewetki te nie przystępują do rozrodu.

Polecamy:   Akwarium: Pozostali mieszkańcy

WYLINKA: Krewetki, jak przystało na stawonogi, przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący proces dla nich. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje. Z tego względu tak bardzo ważne są by w akwarium znajdowały się różnego rodzaju kryjówki w których krewetki bezstresowo przejdą proces wylinki.

CIEKAWOSTKI: Krewetki te są szczególnie ożywione po cotygodniowej podmianie wody (ok. 30%) na zimną wodę; kilkustopniowa różnica temperatury stymuluje je do szalonego pływania w celu szukania partnera