Krewetki Neocaridina – dla początkujących??

Krewetki z rodziny Neocaridina są jednymi z mniej wymagających krewetek które możemy z powodzeniem hodować w naszych akwariach. Z tego powodu polecane są dla początkujących akwarystów. Potrafią wiele wybaczyć a i wiele nauczyć.

Krewetki z gatunku Neocaridina heteropoda to jedne z najstarszych krewetek karłowatych jakie hodujemy w akwariach. Krewetki te odznaczają się znaczną łatwością pielęgnacji sprawiającą, że bez problemów mogą hodować je i z powodzeniem rozmnażać nawet zupełnie początkujący akwaryści. Krewetki te bywają lekceważone przez bardziej zaawansowanych akwarystów jednak te popularne krewetki mogą być też wyzwaniem dla niektórych akwarystów.
Gatunek Neocaridina heteropoda to dziko żyjąca krewetka pochodząca z Chin i północnego Wietnamu. W naturze krewetki te występują w ubarwieniu brązowym lub zielonym ale w wyniku zamkniętej hodowli i selekcji wyhodowano kilkanaście odmian barwnych tej krewetki. Do najpopularniejszych należą odmiany Red Cherry (Czerwona), Yellow (żółta), White (biała) czy Blue (niebieska).
Zarówno w przypadku najpopularniejszej odmiany Red Cherry jak i innych odmian barwnych tej krewetki, możemy wyodrębnić pewne podgrupy, zwane ‚gradacjami’. U krewetki Red są to:
Red Cherry – czerwona, półprzeźroczysta krewetka,
Fire – krewetka nie posiadająca scalonego pigmentu, jej ubarwienie nie jest niejednolicie czerwone, posiada nieprzeźroczyste plamki lub pasy pigmentu.
Sakura – krewetka posiadająca scalony pigment, jest całkowicie nieprzeźroczysta, u samicy nie widać siodełka ponieważ pancerzyk nie prześwituje.
Velvet – krewetka posiadająca pół odbarwienie utrwalone np czerwono niebieska lub czerwono fioletowa.
Rili – krewetka ubarwiona w pasy koloru czerwonego oraz pasy bezbarwne bez pigmentu.

WARUNKI HODOWLANE: Krewetki z gatunku Neocaridina jak wcześniej wspominałem nie mają jakiś większych wymagań. Dla niewielkiego stada tych krewetek starczy nam akwarium o pojemności 20-30 litrów – można by je hodować w mniejszych akwariach ale czym mniejsze akwarium tym trudniej utrzymać stabilne parametry wody. Jako podłoże dla tych krewetek można zastosować dowolne podłoże dostępne na rynku, jedynie pamiętać musimy żeby nie zmieniało parametrów i nie oddawało do wody nadmiernej ilości związków chemicznych. Najlepiej zastosować podłoże neutralne w postaci piasku kwarcowego, bazaltu czy drobnej lawy wulkanicznej. Jeśli chodzi o wodę krewetki te też nie mają dużych wymagań – w większości z powodzeniem możemy zastosować wodę z kranu którą najlepiej wzbogacić o minerały potrzebne do życia krewetek zwłaszcza potrzebne przy wylince. Ważna jest także dobra filtracja i napowietrzanie wody. Urządzenie zbiornika to już kwestia naszej fantazji – w akwarium najlepiej umieścić takie elementy jak korzenie, łupiny kokosa, kawałki kory cynamonu czy elementy ceramiczne które zapewnią schronienie dla krewetek. Jeśli chodzi o roślinność to krewetki uwielbiają gdy w zbiorniku znajdują się mchy i rośliny o drobnych liściach.

Polecamy:   Krewetka Amano (Caridina Multidentata)

JAKĄ ODMIANĘ WYBRAĆ? Krewetki z gatunku Neocaridina to niemal pełna paleta barw. Najpopularniejsza z odmian to odmiana czerwona (Red Cherry) ale mamy takie odmiany jak żółta (Yellow), pomarańczowa (Orange), biała (White), niebieska (Blue), brązowa (Schoko) oraz czarna (Black). Wybierając którąś z odmian musimy zdecydować się na jedną odmianę barwną – w wyniku krzyżowania się odmian barwnych powstaną bezbarwne kundle. Ważne, aby kupić krewetki z dobrego i sprawdzonego źródła. Najlepiej kupić od osoby, która zna się na tym co robi i sprzeda nam pełnowartościowe krewetki. Aby cieszyć się pięknymi krewetkami należy prowadzić selekcję krewetek, czyli ustalić jakiś próg oczekiwań i pozbywać się wszystkiego co nie spełnia naszych wymagań.

Krewetki-Neocaridina-odmiany

Hodowcy krewetek prześcigają się ze sobą próbując dojść do perfekcji jeżeli chodzi chociażby o ubarwienie swoich pupili, a same skorupiaki są świetne dla początkujących akwarystów