Krynia rzemieniolistna (Crinum calamistratum)

Krynia rzemieniolistna – Crinum calamistratum. Okazała, cebulowa roślina o długich falistych i dekoracyjnych liściach.

NAZWA: Krynia rzemieniolistna - Crinum calamistratum
POCHODZENIE: Afryka
RODZINA: Amaryllidaceae
WYSOKOŚĆ: 40 - 100 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 22 - 28°C
pH: 6 - 8,
Twardość: Miękka-twarda
UMIEJSCOWIENIE: 2 / 3 plan
TEMPO WZROSTU: Wolne
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Średnio trudna

OPIS: Krynia rzemieniolistna to roślina występująca w zachodnim Kamerunie. Porasta wody i mokradła. Gatunek ten doskonale rozwija się w akwariach a także w paludarium.
Jest rośliną cebulową dorastającą do 40 a w sprzyjających warunkach nawet do 100 cm z charakterystycznymi, wąskimi i karbowanymi liśćmi.

UPRAWA: Krynia rzemieniolistna nie jest rośliną wymagającą, dobrze rozwija się przy standardowym oświetleniu.
Woda powinna być czysta, miękka lub średnio twarda o pH 6 – 8 i temperaturze 22 – 28°C. Podłoże powinno być żyzne a jego wysokość w zbiorniku oscylować powinna między 10 a 15 cm. Podłoże najlepiej drobnoziarniste, pozbawione ostrych krawędzi które mogły by uszkodzić delikatną cebulę rośliny.
Krynia rzemieniolistna jest rośliną cebulową i rozmnaża się wytwarzając cebulki potomne wokół cebuli głównej. Gdy osiągną średnicę 1 – 2 cm można je oddzielić od cebuli macierzystej i posadzić w inne miejsce.

SADZENIE: Crinum calamistratum sadzimy pojedynczo, najczęściej jako roślinę drugiego planu gdzie najlepiej prezentuje się na tle innych roślin posadzonych w grupie. Najlepiej rozwija się posadzona w pobliżu wylotu filtra – przy silnym ruchu wody roślina ta rośnie najlepiej.
Podczas sadzenia należy uważać by nie uszkodzić cebuli rośliny. Samą cebulę umieszczamy w podłożu zagłębiając ją do połowy. Przykryta w całości podłożem potrafi gnić co skutkuje śmiercią rośliny.

NAWOŻENIE: Wskazane podawanie CO2 oraz wzbogacanie podłoża w pobliżu rośliny np. tabletkami nawozowymi.

UWAGI: Krynia rzemieniolistna to jedna z roślin która nie jest zjadana przez ryby roślinożerne. Może być także wykorzystana w akwariach z lekko słonawą wodą.

Polecamy:   Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)