Limnobium rozłogowe

Limnobium rozłogowe (Limnobium laevigatum) Jest rośliną z rodziny żabiściekowatych. Roślina pływająca po powierzchni wody. Popularna ze względu na szybkie adaptowanie się w akwariach, intensywny wzrost i rozwój.

POLSKA NAZWA: Limnobium rozłogowe,
NAZWA ŁACIŃSKA: Limnobium laevigatum,
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: Pływająca,
POCHODZENIE: Ameryka Południowa i Środkowa,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie – wysokie,
TEMPERATURA: 20 – 30°C,
TWARDOŚĆ WODY: średnio twarda,
TEMPO WZROSTU: Średnie-wysokie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: problemowa,

OPIS : Limnobium rozłogowe – Limnobium laevigatum popularna roślina pływająca. Swoją popularność zawdzięcza szybkiemu wzrostowi i szybkością adaptacyjną w zaaklimatyzowaniu się w akwarium odkrytym, ponieważ pływa po powierzchni lustra wody. Posiada okrągłe o sercowatej podstawie liście, które mają krótkie ogonki oraz gąbczastą tkankę dzięki której unoszą się na wodzie. Liście osiągają średnicę do 3 cm. Roślina rozrasta się w kształcie rozety, po kilka liści. Roślina wypuszcza korzenie nitkowate, białe, sięgające nawet 30 cm które swobodnie wiszą w toni wodnej. Korzenie mogą ukorzeniać się w podłożu.
Idealna dla ryb prowadzących podpowierzchniowy tryb życia (gurami, skalary, paletki) oraz ryb roślinożernych, stanowi także dobrą kryjówkę dla narybku np. gupika.

UPRAWA: Roślina potrzebuje mocnego oświetlenia przez cały rok, wody o temperaturze 20 – 30°C średnio twardej o pH 6 – 8, oraz warstwy ogrzanego i wilgotnego powietrza nad powierzchnią wody. Rozrasta się szybko przez rozłogi. Liście są wrażliwe na skraplającą się parę wodną. Roślina szybko się rozrasta i przystosowuje do nowych warunków hodowlanych. Zastosowanie rośliny w akwarium jest ograniczone ze względu na szybkie pokrywanie dużej powierzchni wody i cieniowanie innych roślin.
Limnobium rozłogowe jest to roślina nasienna, ale w warunkach akwariowych następuje rozmnażanie wegetatywne – przez rozłogi.

NAWOŻENIE: Limnobium rozłogowe pobiera substancje odżywcze z wody poprzez system korzeniowy dlatego powinna być bogata w związki mineralne. W tym celu powinniśmy regularnie uzupełniać pierwiastki śladowe.

Polecamy:   Salwinia pływająca (Salvinia natans)