Lobelia cardinalis “mini”

Lobelia cardinalis „mini” – Lobelia cardinalis Mini to bardzo rzadko spotykana, a zarazem ciekawa roślina na drugi czy pierwszy plan akwarium.

SYNONIMY: Lobelia cardinalis „Nana”
POCHODZENIE : Ameryka Północna i Środkowa
WYSOKOŚĆ: do 20 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie – wysokie
TEMPERATURA: 10 – 28°C
TWARDOŚĆ WODY: miękka-twarda
TEMPO WZROSTU:
Wolne
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS : Lobelia cardinalis mini jest mniejszą odmianą Lobelii cardinalis. W akwariach można z niej tworzyć piękne jasnozielone kępy i aleje. Uprawiana na bardzo żyznym podłożu staje się dorodna i przybiera ciemniejszy kolor. W akwariach otwartych wyrasta nad powierzchnię wody gdzie tworzy atrakcyjne szkarłatne kwiaty a liście odzyskują swoje charakterystyczne emersyjne kolory. Ze względu na duży zakres temperatur jakie ta roślina toleruje może być uprawiana w oczkach wodnych.
Posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy. Liście są proste, jasnozielone.
Lobelia cardinalis „mini” do dobrego wzrostu wymaga intensywnego oświetlenia. Jest często wykorzystywana w typowych akwariach holenderskich do budowy alei.

UPRAWA: Dość łatwa w uprawie. Jeśli chodzi o oświetlenie to roślinie należy zapewnić światło na poziomie 0,5W/l. Rośnie zarówno w wodzie twardej jak i miękkiej – pH w granicach 5,5 – 7,5 oraz toleruje bardzo szeroki zakres temperatur 10 – 28oC.
Tempo wzrostu rośliny jest dość wolne. W akwarium rozmnaża się przez podział pędu lub oddzielanie pędów bocznych. W warunkach akwariowych rosnącą część łodygi należy przycinać, stymulując  w ten sposób rozwój pędów bocznych. 

SADZENIE: Rośliny sadzimy w grupach po kilka sztuk w odległości 2-3cm, tak by do dolnych liści docierało światło, w przeciwnym razie po 3-4 tygodniach dolne liście opadną i uwidocznią się łodygi i korzonki. Mając dość spore sadzonki możemy przeciąć je na pół między węzłami (miejscami z których wyrastają liście) i zasadzić dolną i górną cześć uzyskując większa ilość sadzonek.

Polecamy:   Staurogyne Repens

NAWOŻENIE: Do optymalnego wzrostu roślina ta wymaga stosowania (mikro i makro) dodatkowego nawożenia oraz podawania CO2.