Ludwigia drobna (Ludwigia arcuata)

Ludwigia arcuata (Ludwigia drobna) – to kolejny bardzo dekoracyjny gatunek należący do łodygowców. Jest rośliną którą możemy z powodzeniem hodować w akwarium jak i paludarium.

NAZWA: Ludwigia drobna (Ludwigia arcuata)
SYNONIMY: Ludwigia pedunculosa Michaux, Ludwigiantha arcuata Smoll
POCHODZENIE: Ameryka Północna
RODZINA: Onagraceae
WYSOKOŚĆ: 30 - 50 cm
SZEROKOŚĆ: 3 – 4 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 20 – 28°C
pH: 6 - 8,
twardość: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie - wysokie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Ludwigia drobna to roślina błotna która bardzo dobrze radzi sobie także podwodą. Pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych, spotykana głównie w stanach Wirginia, Karolina.
W warunkach akwariowych roślina ta dorasta do sporych rozmiarów, często jak może to wyrasta ponad powierzchnię wody. Łodygi są cienkie i rosną pionowo gęsto rozkrzewiając się u podstawy korzeni. Liście duże, lancetowate, ostro zakończone i umieszczone naprzeciwlegle. Liście podwodne są większe od tych wyrastających ponad powierzchnię wody – osiągają 3 – 3,5 cm długości w porównaniu do 1,5 – 2 cm w przypadku liści nadwodnych. Łodygi i liście w obu przypadkach są koloru zielonego z czerwonym odcieniem, forma nadwodna ma bardziej intensywne kolory. Często kwitnie tworząc żółte kwiatostany osadzone w kącikach liści. System korzeniowy słabo rozwinięty.

UPRAWA: Jest stosunkowo łatwa w uprawie ale do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniej ilości światła i odpowiednio żyznego podłoża. Przy dobrych warunkach uprawy szeroko się rozrasta i wybarwia na czerwono.
Woda w akwarium powinna mieć następujące parametry: temperatura w zakresie 20 do 28 ° C. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnej (pH 6-8), miękkiej lub średnio twardej wodzie. W wodzie o pH większym niż 7,5 rośnie wolno.
Rozmnażamy przez podział pędów. Odcięte pędy o długości około 10 cm umieszczamy w podłożu gdzie ukorzenią się i będą rosły jak roślina mateczna.

Polecamy:   Nadwódka Wielonasienna (Hygrophila Polysperma)

SADZENIE: Rośliny te do prawidłowego wzrostu wymagają żyznego podłoża. Ludwigia drobną najlepiej sadzić w akwariach z podłożami aktywnymi lub z drobnym żwirem wzbogaconym gliną w stosunku 10:1. Sadzimy w tylnej części, najczęściej pośrodku akwarium. Najlepiej prezentuje się posadzona w licznej grupie, regularnie przycinana będzie tworzyć gęstą i zwartą bryłę atrakcyjnie wyglądających roślin.

NAWOŻENIE: Ludwigia arcuata to roślina która najmocniej wybarwia się na czerwono gdy podajemy CO2 i nawozy żelazowe. Wskazane jest także uzupełnianie składników pokarmowych w podłożu m.in. poprzez zastosowanie kulek gliniano-torfowych.

UWAGI: W akwarystyce istnieje sporo mieszańców międzygatunkowych, które rosną w akwariach szybciej i są łatwiejsze w uprawie niż gatunki macierzyste. Do najczęściej spotykanych mieszańców należy: L. palustris x L. repens oraz L. repens x L. arcuata. Pierwszy z nich ma liście bardziej okrągłe, 2-5 cm długie i 1,0-3,5 cm szerokie. Ich blaszka liściowa jest z wierzchu zielona, czasem nieco czerwieniejąca, pod spodem jest zielona do wiśniowej. Liście drugiego mieszańca są relatywnie węższe, o lekko pofałdowanym brzegu, z wierzchu zielone do prawie czerwonych, pod spodem mniej lub bardziej z barwą czerwoną. Natężenie czerwieni jest u obu przypadkach uzależnione od natężenia oświetlenia.