Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa)

Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa) – Atrakcyjnie prezentująca się roślina błotna która znalazła, z powodzeniem zastosowanie także w akwarystyce.

NAZWA: Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa)
INNE NAZWY: Ludwigia perennis
SYNONIMY: Ludwigia cylindrica Elliot, Ludwigia heterophylla Poiret, Jussiaea brachycarpa Lamarck
POCHODZENIE: Ameryka Północna
RODZINA: Onagraceae
WYSOKOŚĆ: do 40 cm
SZEROKOŚĆ: 10 - 15 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie
WODA: Temperatura: 20 – 28°C
pH: 5 - 8
UMIEJSCOWIENIE: Środek, tył akwarium
TEMPO WZROSTU: Wolne - średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Kłopotliwa

OPIS: Roślina ta przywędrowała do nas z Ameryki Północnej a dokładniej jej południowych stanów. W naturze jest rośliną błotną.
W warunkach akwariowych bywa rośliną kapryśną ale jest bardzo dekoracyjna przez co zdobywa serca akwarystów. W korzystnych warunkach dorasta do 40 cm wysokości. Łodyga rośliny o grubości od 2 do 5 mm pnie się sztywno ku górze lub płoży się przy podłożu, często rozgałęziona. Liście lancetowate o długości do 11 cm i szerokości od 0,7 do 3 cm. Liście w zależności od warunków panujących w akwarium z wierzchu oliwkowo-zielone do ciemnoczerwonego. Od spodu liście zwykle są koloru winno-czerwonego. Jest rośliną kwitnącą, wytwarza niewielkie kwiaty wyrastające z kącików liści.

UPRAWA: Ludwigia glandulosa to roślina dość trudna w uprawie akwariowej. Ciemno czerwone liście wymagają mocnego oświetlenia. Rośnie wolno w porównaniu z innymi gatunkami Ludwigii. Roślina ta bardzo dobrze znosi przycinanie które korzystnie wpływa na rozgałęzienie pojedynczych egzemplarzy.
Ludwigia żołędna (Ludwigia glandulosa) jest rośliną wrażliwą na nagłe zmiany w zbiorniku takie jak temperatura, nawożenie czy zmniejszenie intensywności oświetlenia.
W akwarystyce spotyka się sporo mieszańców które są łatwiejsze w uprawie i mają mniejsze wymagania. Różnią się one zwykle wielkością i kształtem liści.

SADZENIE: Gatunek ten najefektywniej wygląda posadzony w środkowej części akwarium. Najlepiej prezentuje się na tle jasnozielonych roślin o drobnych liściach.
Roślinę sadzimy w grupie. Pojedyncze sadzonki należy umieścić w podłożu za pomocą ostro zakończonej pincety w odległości 4 – 6 cm.

Polecamy:   Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

UWAGI: Spotyka się ją także pod nazwą Ludwigia perennis.