Marsylia zmiennolistna (Marsilea crenata)

Marsylia zmiennolistna (Marsilea crenata) – niewielka, rzadko spotykana paproć wodna pochodząca z Azji.

OPIS: Marsylia zmiennolistna (Marsilea crenata) jest rośliną która przywędrowała do nas z Azji. W swoim naturalnym środowisku występuje na polach ryżowych oraz w płytkich i wysychających zbiornikach wodnych. Swoim naturalnym obszarem występowania obejmuje Indonezję, Malezję oraz częściowo Australię.
Marsilea crenata to niewielka paproć którą charakteryzuje zmiennokształtność liści. Zwykle niewielkie liście są czteroczęściowe i przypominają liście koniczyny. Bywa jednak że liście znacznie mniejsze oraz dwu lub jedno częściowe.

UPRAWA: Marsilea crenata to niewielka, płożąca się roślina trawnikowa. Przez akwarystów ceniona jest za niewielkie wymagania, dużą wytrzymałość oraz bardzo dobre ukorzenienie tej niewielkiej rośliny dzięki czemu jest odporna na oddziaływanie ryb poszukujących pokarmu w podłożu. Dzięki temu że bardzo dobrze radzi sobie w zbiornikach z podwyższoną temperaturą wody można ją zastosować w akwariach z dyskowcami.
Rozmnaża się poprzez rozłogi, wytwarzane przez roślinę zakorzenioną w podłożu. Tworzy dużo nowych rozłóg dzięki czemu szybko się rozrasta
Marsylia zmiennolistna podobnie jak większość roślin trawnikowych bardzo dobrze znosi przycinanie. Zabieg ten przeprowadzamy za pomocą ostrych nożyczek, przycinając najwyższe partie rośliny.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie na pierwszym planie akwarium. Do sadzenia najlepiej użyć pęsety. Fragmenty rośliny zawierające po kilka listków umieszczamy w podłożu. Najbardziej odpowiednim podłożem będzie drobnoziarnisty żwirek w którym roślina bardzo dobrze się ukorzenia.

Polecamy:   Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)