Mech Peacock Moss

Zwany także pawim mchem. Niebywale dekoracyjny gatunek o bardzo gęsto ulistnionych łodyżkach jasnozielonej barwy. Najbardziej niezwykły jest jednak układ samych gałązek rzeczywiście przypominający nieco rozpostarty ogon pawia (ang. „peacock” = paw). W budowie podobny do mchu Taiwan Moss z zastrzeżeniem, że jest od niego grubszy.
POLSKA NAZWA: Mech pawi,
SYNONIMY:,
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 2, 3 plan,
POCHODZENIE: Azja Południowo-Wschodnia,
WYSOKOŚĆ: 5-10 cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie – wysokie,
TEMPERATURA: 22 – 28oC,
TWARDOŚĆ WODY: miękka – średnia,
TEMPO WZROSTU: Średnie-wysokie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: łatwa,

OPIS : Przypomina pokrojem ogon pawia, stąd nazwa. Bardzo podobny do Taiwana, jednak mniej strzelisty, bardziej grubszy, tworzy zbite darnie. Koloru jasnozielonego, bardzo dekoracyjny. Rośnie bez problemów w różnych warunkach, jednak najlepiej w akwarium dobrze oświetlonym z dobrym i systematycznym nawożeniem. Peacock jest mchem szybko rosnącym.

UPRAWA : Mech ten wykazuje bardzo szeroki zakres tolerancji co do intensywności oświetlenia akwarium jednak najlepiej rośnie przy nieco mocniejszym oświetleniu. Dostosowuje się do niemal każdego rodzaju wody. W nowym zbiorniku przyjmuje się bardzo szybko – już po kilku dniach zaczyna wypuszczać nowe pędy. Idealnie nadaje się do formowania. Częste przycinanie stymuluje mech do silnego rozkrzewiania się i zagęszczania swojej struktury.

SADZENIE: Mchu tego nie należy kłaść bezpośrednio na podłożu lecz mocować do dekoracji. Po rozrośnięciu się gałązek należy je systematycznie przerzedzać, aby światło dochodziło także do starszych pędów. Można czynić to na dwa sposoby strzygąc nożyczkami (mech ten jest podatny na formowanie) lub delikatnie wyrywając pojedyncze gałązki.

NAWOŻENIE: Mech wymaga systematycznego nawożenia podawania CO2

Polecamy:   Pielęgnacja mchów akwariowych