Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)

Miedzik obrzeżony (Hasemania nana) – niewielka, spokojna, stadna ryba słodkowodna z rodziny kąsaczowatych (Characidae).

NAZWA: Miedzik obrzeżony (Hasemania nana)
INNE NAZWY: Miedzik srebrnopręgi (Hasemania marginata), Zwinnik karzełek (Hemigrammus nanus)
SYNONIM: Silvertip Tetra
RODZINA: Kąsaczowate
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały 4,5 - 5 cm
AKWARIUM: Średnie, min. długość 50 cm
WODA: Temperatura: 23 - 28 °C,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 20 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 5 lat
CENA: 3 ZŁ

OPIS: Jest to gatunek endemiczny występujący we wschodniej części Brazylii w dorzeczu rzeki São Francisco. Zamieszkuje niewielkie szybko płynące potoki i strumienie z dobrze natlenioną wodą.
To niewielka ryba dorastająca do 4,5 – 5 cm. Swoją nazwę ryba ta zawdzięcza barwom ciała które jest koloru złocistobrązowego, ciemno-miedziane po srebrzysty. Płetwy w kolorze żółtawym, przezroczyste. Ich zakończenia są białawe, biało obrzeżone. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest brak płetwy tłuszczowej. Przez środek ogona przebiega czarna smuga zachodząca na tułów.
Samiec jest bardziej intensywnie ubarwiony a jego ciało jest smuklejsze. Podczas tarła samiec przybiera bardziej intensywne barwy. Samica jest pełniejsza w partiach brzusznych i jest bardziej srebrzysta.
Jest rybą stadną, aktywną i bardzo ruchliwą rybą. Zamieszkuje głównie środkową część akwarium.

ODŻYWIANIE: Miedzik obrzeżony jest gatunkiem wszystkożernym, chętnie zjada większość dostępnych pokarmów. By utrzymać ryby w dobrej kondycji ich dieta powinna być uzupełniana o żywe lub mrożone pokarmy takie jak dafnia, artemia czy ochotka.

AKWARIUM: Gatunek ten bardzo dobrze czuje się w zbiornikach towarzyskich, wraz z innymi spokojnymi gatunkami ryb. Jest rybą ławicową i dlatego w akwariach powinno się hodować je w grupach liczących minimum 6 sztuk. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością, z przestrzenią do pływania a na podłoże najlepiej użyć piasku. W zbiorniku można użyć dekoracji w postaci korzeni i wysuszonych liści dębu lub buku.
Oświetlenie powinno być niezbyt jaskrawe, woda dobrze filtrowana i napowietrzana.
Za towarzystwo dla tego gatunku najlepiej wybrać ryby o spokojnym usposobieniu takie jak inne kąsaczowate, Kiryski, niewielkie Zbrojniki czy większość piękniczkowatych. Mogą być także Gurami i Pielęgniczki ale nie powinno się ich trzymać z większymi rybami takimi jak np. Skalary.

Polecamy:   Bystrzyk Kolumbijski (Hyphessobrycon columbianus)

ROZMNAŻANIE: Do tarła ryby przystępują w wodzie miękkiej, kwaśnej, z dodatkiem garbników w temperaturze 28 C. W zbiorniku należy umieścić kępki pierzastych roślin lub mchu w które ryby będą mogły zrzucać ikrę.
Do tarła ryby najczęściej przystępują wieczorem. Na czas tarła samiec przybiera barwę prawie czerwoną. Gatunek ten składa do 200 sztuk ikry. Ryby mogą zjadać ikrę. Okres dojrzewania ikry wynosi 1-2 dni, po kolejnych 5 młody narybek zaczyna pływać. Pierwszym pokarmem młodych powinny być larwy solowca. W miarę wzrostu należy podawać coraz większy pokarm.