Mikrantemum okrągłolistne (Micranthemum umbrosum)

Mikrantemum okrągłolistne (łac. Micranthemum umbrosum) to roślina wodno-lądowa, którą w warunkach naturalnych możemy spotkać na terenie USA. Przez akwarystów ceniona za swój dekoracyjny wygląd: drobne okrągłe liście i żywy jasnozielony kolor.

SYNONIMY: Micranthemum orbiculatum Michaux
POCHODZENIE: Ameryka północna i środkowa
WYSOKOŚĆ: do 30 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Wysokie – b. wysokie
TEMPERATURA: 22 – 26°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - średnio twarda
TEMPO WZROSTU:

Średnie,
TRUDNOŚĆ UPRAWY:Łatwa

OPIS: w naturze Mikrantemum okrągłolistne jest rośliną wodno-lądową która porasta małe stawy, rowy, strumienie oraz obszary bagniste na terenie USA (Floryda, Georgia, Alabama, Missisipi, Luizjana, Teksas).
Charakteryzuje się małymi (o średnicy 0,5 cm), okrągłymi, miękkimi liśćmi które rosną naprzeciwlegle (parami) oraz jasnozieloną barwą.
Liście wyrastają bezpośrednio z węzła i widoczne są na nich nerwy. Każda „warstwa” liści wyrasta przesunięta o 90o względem poprzedniej warstwy. W postaci lądowej wytwarza niepozorne 4 płatkowe kwiaty. Roślina posiada dobrze rozwinięty układ korzeniowy i dlatego wymaga żyznego podłoża z którego pobiera składniki pokarmowe.
Mikrantemum okrągłolistne jest częstym gościem w akwariach roślinnych gdzie jest ozdobą pierwszego lub drugiego planu.

UPRAWA: Micranthemum umbrosum jest dość łatwe w uprawie aczkolwiek ma spore wymagania jeśli chodzi o światło. Roślinie do prawidłowego wzrostu należy zapewnić światło na poziomie min. 0,7 W na litr wody. Niedostateczne oświetlenie skutkuje opadaniem dolnych liści oraz wydłużeniem łodygi w kierunku światła co powoduje że roślina staje się mało atrakcyjna.
W akwarium najlepiej prezentuje się zasadzona w gęstej grupie, gdzie możemy ją przycinać i modelować jej kształt. Z przeciętych łodyg szybko odrastają nowe pędy a częste przycinanie powoduje mocniejsze krzewienie się roślin.
Mikrantemum okrągłolistne jest gatunkiem nasiennym (kwiaty grzbieciste mogą się pojawić przy wyrośnięciu ponad zwierciadło wody) lecz w warunkach akwariowych rozmnażamy ją wegetatywnie – za pomocą sadzonek pędowych z uciętych pędów.

Polecamy:   Żabienica delikatna (Echinodorus tenellus)

SADZENIE: Pojedyncze pędy lub zgrupowane po kilka sztuk sadzimy w podłożu obok siebie (w odstępach po kilka cm) dzięki czemu uzyskamy zwartą i piękną kępę Micranthemum umbrosum. Roślina po przyjęciu się szybko rośnie i wymaga regularnego przycinania. Przycinamy ją w dowolnym miejscu (ponad węzłem z liśćmi) a ucięte pędy mogą nam posłużyć jako nowe sadzonki które po umieszczeniu w podłożu zaczną się ukorzeniać.
Przy odpowiednio mocnym oświetleniu jesteśmy w stanie uzyskać z tej rośliny tzw. trawnik który będzie nam się płożył po podłożu.

NAWOŻENIE: Oprócz mocnego oświetlenia roślina ta do optymalnego wzrostu wymaga dozowanie CO2. Do prawidłowego wybarwiania się liści należy nawozić zbiornik mikroelementami w tym żelazem. Przy niedostatecznej ilości tego ostatniego liście przybierają blado-zielony kolor co znacznie obniża dekoracyjność i hamuje wzrost.

UWAGI: Roślina wrażliwa na trypaflawinę i łatwo uszkadzana jest przez większe ślimaki.