Mikrozorium Oskrzydlone “Windelov” (Microsorum Pteropus “Windelov”)

Mikrozorium Oskrzydlone “Windelov” to paproć wodna – stosunkowo łatwa w uprawie i niezwykle atrakcyjnie wyglądająca. Tą odmianę Mikrozorium wyhodowano w laboratoriach firmy Tropica.

NAZWA:
Mikrozorium Oskrzydlone "Windelov" (Microsorum Pteropus "Windelov")
SYNONIMY:
RODZINA: Polypodiaceae
POCHODZENIE: Forma hodowlana
WYSOKOŚĆ: 10 - 20 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Niskie - wysokie
TEMPERATURA: 18 – 30°C
TWARDOŚĆ WODY: Miękka - twarda
TEMPO WZROSTU:
Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY:Łatwa

OPIS: Microsorum Pteropus “Windelov” to opatentowana przez firmę Tropica odmiana Microsorum pteropus a nazwa tej odmiany pochodzi od nazwiska założyciela firmy Holgera Windelova.
Dzięki oryginalnie wyglądającym jasnozielonym liściom jest jedną z najpiękniejszych roślin akwariowych.

UPRAWA: Jest rośliną wytrzymałą i łatwą w uprawie. Nie stwarza problemów nawet początkującym akwarystom. Roślina wolno rosnąca która dobrze znosi wodę miękką jak też twardą o pH w zakresie 6,7-6,9 oraz praktycznie każde warunki świetlne od bardzo intensywnego oświetlenia do półcienia. Najlepiej rośnie przy umiarkowanym oświetleniu i średnich parametrach wody.
Roślina ta bardzo dobrze reaguje na przycinanie i dzielenie kłącza dlatego należy regularnie usuwać starsze liście i odcinać możemy także elementy kłącza które mogą nam posłużyć jako nowe sadzonki. Odpowiednio przycinana roślina będzie wypuszczać nowe, piękne liście.

SADZENIE: Mikrozorium Oskrzydlone “Windelov” najlepiej sadzić na takich elementach akwarium jak kamienie, skały, korzenie czy inne elementy wystroju akwarium. Należy unikać sadzenia tej rośliny w podłożu jednak gdy się na to zdecydujemy pamiętajmy by poziome kłącze nie zostało zakryte przez podłoże.
Kłącze Microsorum Pteropus “Windelov” najlepiej przed sadzeniem podzielić na mniejsze sadzonki – każda powinna zawierać kilka liści. Sadzonki należy przymocować do nowego podłoża którym może być korzeń, kamień lub fragmenty lawy wulkanicznej za pomocą żyłki wędkarskiej czy nici zaszczepialnej.
Podczas aklimatyzacji w nowym akwarium szczepki Mikrozorium mogą zacząć obumierać – w takim przypadku należy odciąć obumierające liście (można odciąć wszystkie liście) – odcięcie liści przyspieszy aklimatyzację rośliny i przyspieszy roślinę do szybszego wzrostu i tworzenia nowych liści.

NAWOŻENIE: Podawanie CO2 i nawożenie nie jest wymagane ale na pewno sprawi że roślina będzie lepiej się rozwijać.

UWAGI: Roślina ta nie jest jadana przez ryby roślinożerne i nadaje się do akwariów z pielęgnicami.