Mini pelia (Riccardia chamedryfolia)

Mini pelia (łac. Riccardia chamedryfolia) – to mniejsza forma Monosolenium tenerum (Pelli), wygląda podobnie tylko jest dużo drobniejsza. Idealna do dekorowania podłoża oraz elementów wystroju zbiornika.

NAZWA: Mini pelia (Riccardia chamedryfolia)
INNE NAZWY: Lśniątka zatokowa
SYNONIMY:
RODZINA:Beznerwowate
POCHODZENIE: Półkula północna
WYSOKOŚĆ: 2 – 4 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - b.wysokie
WODA:Temperatura: 18 – 28oC
Twardość wody: miękka - twarda
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa / Średnio trudna

OPIS: Ten wątrobowiec występuje niemal na całej półkuli północnej, także w Polsce. W naturze jest rośliną chronioną i zagrożoną – znajduje się na liście gatunków roślin objętych ścisłą ochroną oraz na „Czerwonej liście wątrobowców Górnego Śląska”. Mini pelia występuje na wszelkiego rodzaju terenach podmokłych takich jak: brzegi potoków i strumieni, stawów i jezior oraz mokradeł i torfowisk.

UPRAWA: Mini pelia zwana także Lśniątką zatokową ma większe wymagania w porównaniu z większą „siostrą” Monosolenium tenerum (Pelią), rośnie też wolniej ale jest dużo bardziej dekoracyjna i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród akwarystów. Bardzo dobrze prezentuje się tworząc zwarte kępy lub jako zwarty dywan będąc rośliną pierwszego planu.
By zapewnić odpowiednie warunki roślinie należy jej zapewnić odpowiednią ilość światła docierającego do rośliny – około 0,5W/L. Roślina poradzi sobie przy słabszym oświetleniu ale jest wygląda wtedy mniej atrakcyjniej.
Rozmnażanie w warunkach akwariowych odbywa się przez podział plechy.

SADZENIE: Roślinę należy przymocować do takich elementów jak korzenie, kamienie czy brył lawy wulkanicznej. W przymocowaniu Mini pelii najlepiej sprawdzi się cienka żyłka wędkarska lub nić. Zaszczepiona roślina, umieszczona w akwarium już po kilku dniach przyczepi się i zacznie rosnąć, stopniowo rozrastając się na boki.

NAWOŻENIE: Aby utrzymać roślinę w dobrej kondycji niepotrzebne jest nawożenie oraz podawanie dwutlenku węgla.

UWAGI: Mini pelia bardzo łatwo udaje się hodować również w formie emersyjnej. Jeśli jest zamocowana blisko lustra wody to sama chętnie nad się rozrasta ponad taflę wody.