Modrook słoneczny (Popondichthys furcatus)

Modrook słoneczny (Popondichthys furcatus) – ciekawie prezentująca się, niewielka ryba z
rodziny Pseudomugilidae. Jest to spokojny i łagodny gatunek.

NAZWA: Modrook słoneczny (Popondichthys furcatus)
SYNONIM: Forktail Blue-eye
RODZINA: Tęczankowate (Melanotaeniidae)
BIOTOP: AZJA
ROZMIAR: Mały 5 - 6 cm
AKWARIUM: Średnie, min-pojemność: 54 l, min-długość: 60 cm
WODA: Temperatura: 24 - 28 °C,
pH: 7.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 12 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium, przy tafli wody
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 3 lata
CENA: 6-10 ZŁ

OPIS: Modrook słoneczny jest gatunkiem endemicznym, występującym w Nowej Gwinei. Występuje w południowej części wyspy gdzie zasiedla rzeki, potoki i strumienie.
Osobniki tego gatunku dorastają do 5 – 6 cm. Modrook słoneczny (Popondichthys furcatus) charakteryzuje się torpedowatym pokrojem ciała które najczęściej wybarwia się w kolorach oliwkowo beżowym z pięknie, wybarwionymi obrzeżami płetw które tak jak podbrzusze jest koloru żółtego.
Samca odróżnimy po wydłużonych płetwach oraz dużo żywszych barwach – jego podbrzusze często wybarwia się żółto pomarańczowo. Samice są nieco mniejsze, z przezroczystymi płetwami brzusznymi i piersiowymi.
Popondichthys furcatus są rybami ławicowymi i w akwarium najlepiej czują się trzymane w grupie co najmniej 8 – 10 osobników. W większej grupie są bardziej odważne i śmiałe a także chętniej prezentują swe naturalne zachowania.

ODŻYWIANIE: Modrook słoneczny jest gatunkiem nie sprawiającym problemów związanych z żywieniem. Ryby tego gatunku przyjmują pokarmy suche, mrożone a najchętniej pokarmy żywe.

AKWARIUM: Gatunek ten lubi akwaria przestronne z wyczuwalnym prądem wody najlepiej zacienione roślinnością pływającą. Zbiornik o długości 60 cm to minimum dla podstawowej grupy tych ryb. Akwarium nie powinno być zbyt gęsto obsadzone roślinnością, z kryjówkami w postaci korzeni lub gałęzi.
Ryby te najlepiej czują się w dobrze natlenionej wodzie o temperaturze między 24 a 28°C. Akwarium powinno być dojrzałe i stabilne biologicznie.
Ryby te są spokojne i towarzyskie i jak najbardziej nadają się do zbiorników ogólnych. W takich zbiornikach za towarzystwo dla tych ryb najlepiej wybrać niewielkie, spokojne ryby podobnej wielkości.

Polecamy:   Tęczanka Boesemana (Melanotaenia Boesemani)

ROZMNAŻANIE: Modrook słoneczny jest gatunkiem jajorodnym. W zbiorniku powinny przypadać na jednego samca co najmniej dwie samice. Do tarła dochodzi głównie w godzinach rannych. Dno zbiornika powinno być wyłożone roślinnością o drobnych liściach np. mchy. Młode wylęgają się po 21 dniach. Narybek żywi się mikro pokarmem, larwami artemii i mikro nicieniami.