Nadwódka szerokolistna „Kompakt” (Hygrophila Corymbosa Compact)

Nadwódka szerokolistna „Kompakt” (Hygrophila Corymbosa Compact) – to mniejsza odmiana często spotykanej Nadwódki szerokolistnej. W akwariach dość rzadko spotykana a to bardzo ciekawa roślina akwariowa.

NAZWA: Nadwódka szerokolistna „Kompakt” (Hygrophila Corymbosa Compact)
POCHODZENIE: Kultywar
RODZINA: Acanthaceae
WYSOKOŚĆ: 10 – 15 cm
SZEROKOŚĆ: 10 – 15 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie
WODA: Temperatura: 18 – 30 ºC,
twardość: miękka - twarda,
pH: 5.0 – 8.0
UMIEJSCOWIENIE: 2 plan
TEMPO WZROSTU: Umiarkowane / szybkie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa / średnio trudna

OPIS: Nadwódka szerokolistna „Kompakt” (Hygrophila Corymbosa Compact) jest bardzo podobna do normalnej Nadwódki szerokolistnej – różni się głównie rozmiarem. Podobnie jak normalna odmiana jest rośliną mało wymagającą. Niewielkie rozmiary tej odmiany sprawiają że prezentuje się ona bardzo atrakcyjnie w akwariach.

Hygrophila Corymbosa Compact charakteryzuje się grubą, okrągłą łodygą z gęsto umiejscowionymi liśćmi które rosną parami naprzeciwlegle. Liście osiągają maksymalnie 5 cm szerokości. Kolor liści uzależniony jest od warunków panujących w akwarium. Spotyka się rośliny z liśćmi w kolorze jasnozielonym do czerwono – brązowych. Roślina ta posiada bardzo dobrze rozwinięty układ korzeniowy.

UPRAWA: Nadwódka szerokolistna „Kompakt” jest rośliną która nie ma zbyt dużych wymagań. Rośnie nawet w słabo oświetlonych akwariach.

Rozsady rośliny otrzymujemy poprzez przycinanie. Odcięte końcówki umieszczamy w podłożu w którym nowe rośliny się ukorzenią. Nadwódka szerokolistna „kompakt” często tworzy boczne pędy które możemy użyć na nowe sadzonki.

SADZENIE: Pojedyncze sadzonki sadzimy w odległości 10 cm. Sadzimy tak by dorosłe rośliny nie odbierały sobie dostępu do światła. Przy zbyt dużym zagęszczeniu roślina stopniowo traci dolne liście.

NAWOŻENIE: Wskazane podawanie CO2 oraz uzupełnianie składników pokarmowych w podłożu poprzez zastosowanie m.in. kulek gliniano-torfowych.

Polecamy:   Rotala okółkowa (Rotala wallichii)