Nadwódka Szerokolistna

W naturze występuje jako roślina wynurzona (błotna) źle znosząca długie całkowite zanurzenie, dlatego nazywana jest również Nadwódką błotną. Przez akwarystów nazywana “Orzechem wodnym”.

POLSKA NAZWA: Nadwódka Szerokolistna, Orzech wodny,
ŁACIŃSKA NAZWA:

Hygrophila corymbosa,
ROZMIESZCZENIE W AKWARIUM: 3 plan,
POCHODZENIE: Azja Południowo-wschodnia,
WYSOKOŚĆ:

20-50+ cm,
WYMAGANIA ŚWIETLNE: średnie – wysokie,
TEMPERATURA: 22 – 28°C,
TEMPO WZROSTU:
Średnie-wysokie,
TWARDOŚĆ WODY: miękka – średnia - twarda,
TRUDNOŚĆ UPRAWY: łatwa,

OPIS : Nadwódka Szerokolistna – jak pozostałe gatunki nadwódek, tak i ta pochodzi z Azji południowo-wschodniej. Jest to roślina błotnisto-wodna, która w naturalnych warunkach porasta bagienne lub muliste dna płytkich zbiorników z wodą stojącą lub wolno płynącą oraz tereny okresowo zalewane. Ta piękna roślina pasująca głównie do dużych akwariów gdzie zwykle sadzona jest na tzw. trzecim planie. Kolor liści zależny jest od mocy oświetlenia i zmienia się od jasnozielonego to czerwono-brązowego przy mocnym oświetleniu. Świetnie sprawuje się także w otwartym akwarium gdzie wyrasta ponad powierzchnię wody prezentując swe wdzięki, często także można obserwować kwitnienie (delikatne niebiesko fioletowe kwiaty ).
Nadwódka Szerokolistna budową zbliżona jest do nadwódki tajlandzkiej – różnice obserwujemy w kształcie, wielkości i barwie liści. Z mocnej, drewniejącej łodygi wyrastają naprzeciwlegle szerokie, zaostrzone na końcu, gęste liście które dorastają do 10 cm długości i 5 cm szerokości. Brzegi są ząbkowane. Liście podwodne są mniejsze lecz zachowują swój kształt.

UPRAWA : Nadwódka szerokolistna zwana także Nadwódką dębolistną potrzebuje mocnego oświetlenia, żyznego podłoża z dodatkiem gliny oraz wody o temperaturze wody 24-28°C. Przy umiarkowanym oświetleniu często traci dolne liście. Znosi dobrze każdą wodę ale należy ja często odświeżać. Lubi delikatny ruch wody wywołany przez filtr.
Rozmnaża się przez sadzonki. Rozmnażanie należy koniecznie przeprowadzić nie mniej niż dwa razy do roku, gdyż roślina macierzysta, wraz ze wzrostem, zaczyna dawać coraz słabsze pędy, niosąc liście o znacznie mniejszych rozmiarach.

Polecamy:   Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

SADZENIE: Doskonale prezentuje się w środkowej lub tylnej części zbiornika sadzona w grupie. Pojedyncze sadzonki należy sadzić w odległości 3 – 5 cm pozostawiając miejsce na rozrost. Najlepiej prezentuje się w otoczeniu innych gatunków o mniejszych liściach (im większy kontrast, tym lepiej układ roślin będzie prezentował się w akwarium).

NAWOŻENIE: Roślina posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy dlatego powinna być sadzona w żyznym podłożu bogatym w składniki pokarmowe. Można ją dokarmiać poprzez kulki gliniano-torfowe lub inne nawozy do podłoży.