Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” (Hygrophila polysperma „Rosanervig”)

Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” (Hygrophila polysperma „Rosanervig”) – odmiana Nadwódki wielonasiennej z charakterystycznym jasnym unerwieniem liści.

NAZWA: Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” (Hygrophila polysperma „Rosanervig”)
SYNONIMY:
POCHODZENIE: Kultywar
RODZINA: Acanthaceae
WYSOKOŚĆ: 30 - 50 cm
SZEROKOŚĆ: 5 – 8 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie
WODA: Temperatura: 18 – 28°C
pH: 5 - 8,
Twardość: Miękka - twarda
UMIEJSCOWIENIE: Tył akwarium
TEMPO WZROSTU: Średnie
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Hygrophila polysperma „Rosanervig” – jest rośliną która nie występuje w naturze, jest formą selekcyjną która charakteryzuje się jasnym unerwieniem liści.
Jest rośliną mało wymagającą, dorastającą do 30 – 50 cm. Liście umieszczone są przeciwlegle na łodydze a kolejne pary liści przesunięte są o 90°. Szpiczasto zakończone liście dorastają do 6 centymetrów długości i do 3 centymetrów szerokości. Wierzchnia strona liści w zależności od warunków oświetleniowych w akwarium jest koloru od jasnozielonego do ciemnoróżowego. Liście posiadają atrakcyjnie wyglądające białe unerwienie które najbardziej widoczne są na szczycie rośliny. Pod spodem, liście są białozielone.

UPRAWA: Hygrophila polysperma „Rosanervig” to roślina nie mająca dużych wymagań. Jeśli chcemy by ładnie się wybarwiała na ciemnoróżowy kolor potrzebne jest mocniejsze oświetlenie.
Roślinę przycinamy na wysokości około 5 cm (lub w zależności od potrzeb aranżacyjnych), w miejscu cięcia wytwarza nowe łodygi z liśćmi. Ucięte łodygi można umieścić w podłożu dzięki czemu uzyskamy nowe sadzonki.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie, zachowując odstęp pomiędzy sadzonkami od 4 do 6 cm. Nadwódka wielonasienna „Rosanervig” to wysoka roślina, spokojnie dorastająca do 50 cm wysokości dlatego sadzimy ją przy tylnej ścianie akwarium, posadzona bardziej z przodu powinna być częściej skracana, by nie zasłaniała innych roślin.

NAWOŻENIE: Zasobność podłoża w składniki pokarmowe nie ma większego znaczenia dla tej rośliny. Nawożenie płynne ma pozytywny wpływ na wzrost i wygląd rośliny które najlepiej wykonywać podczas regularnych podmian wody.

Polecamy:   Krynia rzemieniolistna (Crinum calamistratum)