Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)

Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi) – niewielka, słodkowodna ryba z rodziny kąsaczowatych. Wyglądem przypomina i bywa mylona z Neonem Innesa.

NAZWA: Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)
SYNONIMY: Cardinal Tetra
RODZINA: Kąsaczowate (Characidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Mały 3,5 - 5 cm
AKWARIUM: Średnie minimalna pojemność 60 – 70 litrów
WODA: Temperatura: 24 – 30 ºC,
pH: 4.0 - 7.0 pH,
twardość: 3 - 10 ºdGH
POKARM: Mrożony, suchy, żywy
ŻEROWANIE: Środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4 – 5 lat
CENA: 3 - 4 ZŁ

OPIS: Neon czerwony to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej gdzie zasiedla dorzecze górnej Amazonki. Zamieszkuje głównie wolno płynące, gęsto porośnięte rzeki i strumienie. Występuje na terytorium Wenezueli, Brazylii i Kolumbii.
Gatunek ten charakteryzuje się nieco wydłużonym ciałem i oliwkowo srebrzystym ubarwieniem. Wzdłuż całego ciała przebiega szeroki czerwony pas. Nad nim, przebiega nieco węższy, niebieski i połyskujący pas. W naturalnym środowisku połyskujący pas pomaga Neonom widzieć się wzajemnie i pływać w ławicy co nie jest łatwe gdyż ryby te żyją w biotopie czarnych wód.
Neon czerwony jest rybą niewielką dorastającą do maksymalnie 5 cm. Samce są smuklejsze od samic, które charakteryzują się pełniejszymi brzuszkami.
Ryby te to gatunek spokojny i łagodny, żyjący w ławicach.

ODŻYWIANIE: Ryby te przyjmują pokarmy suche, mrożone oraz żywe. Ich dieta powinna być urozmaicona a same pokarmy dostosowane wielkością do niewielkich otworów gębowych ryb.

AKWARIUM: Neon czerwony jest rybą którą możemy hodować w akwarium towarzyskim jak i jednogatunkowym. Podobnie jak Neon Innesa jest rybą stadną i powinna być hodowana w grupie. Akwarium powinno byś duże lub średnie a minimalna jego pojemność to 60 – 70 litrów. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Neony czerwone najlepiej prezentują się w zbiorniku z niezbyt jaskrawym oświetleniem, ciemnym podłożem z licznymi dekoracjami w postaci korzeni I ciemnych kamieni.
W porównaniu z Neonem Innesa jest rybą trudniejszą w hodowli, ma większe wymagania, co do parametrów wody.
Za towarzystwo dla Neona czerwonego najlepiej wybrać ryby spokojne, nie za duże oraz o podobnych wymaganiach. Dobrym towarzystwem będą takie ryby jak Razbory czy kiryski.

ROZMNAŻANIE: Ryby jajorodne. Rozmnażanie w warunkach akwariowych jest trudne. Dojrzałość płciową osiągają po około 6- 8 miesiącach życia. Przystępując do rozmnażania należy stworzyć im odpowiednie warunki – woda bardzo miękka, kwaśna (pH 6), temperatura 26°C. Tarlaki powinny się dobrać samodzielnie ze stada. Tarło odbywa się o zmroku (do 500 jaj od jednej samicy), wylęg następuje po jednej dobie, a po 5 kolejnych dniach młode swobodnie już pływają. Bezpośrednio po tarle rodziców należy odłowić (zjadają ikrę), a do czasu żerowania narybku akwarium powinno być zaciemnione.

UWAGI: Neon czerwony ze względu na duże odłowy tego gatunku w Brazylii został objęty na okres tarła czasową ochroną prawną i zakazem jego odłowu jak i eksportu. Okres ten wynosi dwa miesiące: maj – czerwiec