Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis)

Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis) – rozpowszechniona na całym świecie roślina kosmopolityczna z rodziny żabiściekowatych, popularna także wśród akwarystów.

NAZWA: Nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis)
SYNONIMY: Vallisneria michelii Savi,
Vallisneria jacquini Savi,
Vallisneria micheliana Sprengel,
Vallisneria jacquiniana Sprengel,
Vallisneria pusilla Barbieri
POCHODZENIE: Kosmopolityczna na obszarach tropikalnych i subtropikalnych
RODZINA: Hydrocharitaeceae
WYSOKOŚĆ: 20 - 100 cm
WYMAGANIA ŚWIETLNE: Średnie - wysokie - bardzo wysokie
TEMPERATURA: 20 – 28°C
WODA: Twardość 4-12, pH 6,5-8,5
TRUDNOŚĆ UPRAWY: Łatwa

OPIS: Nurzaniec śrubowy jest gatunkiem kosmopolitycznym i występuje w wodach słodkich stref klimatu tropikalnego i ciepłego umiarkowanego występuje także w Polsce (w zbiornikach zanieczyszczonych termicznie). Zasiedla zbiorniki stojące lub z wolno płynącą wodą. Pokrywając dno zbiorników tworzy zwarte i obszerne zarośla. Spotykana w zbiornikach rosnąc nawet na głębokości 3 metrów pod powierzchnią wody.
Brak łodygi do charakterystyczna cecha tego gatunku. Liście wyrastają z krótkiej przykorzeniowej rozety o szerokości 1 cm w warunkach akwariowych dorastają do 1 metra długości. Nie wyrasta ponad powierzchnię wody. W niskich zbiornikach kładzie się na powierzchni wody przez co utrudnia dostęp światła oraz wymianę gazową w zbiorniku.
Liście koloru jasnozielonego posiadają od 3 do 5 podłużnych nerwów. System korzeniowy z bocznymi odrostami, tworzy białe i cienkie korzenie.
Jest rośliną dwupienną – jedne okazy wytwarzają kwiaty męskie, ułożone grupami w pochwach liści, inne – kwiaty żeńskie na długiej nitkowatej łodyżce sięgającej powierzchni wody. Gdy kwiaty żeńskie rozchylają płatki, kwiaty męskie odrywają się, wypływają na powierzchnie i poruszane wiatrem trafiają na kwiaty żeńskie, zapylając je. Po zapyleniu szypułka kwiatu żeńskiego skręca się spiralnie i wciąga kwiat pod wodę. Nazwa wywodzi się od spiralnie skręconego pędu kwiatowego. Kwiaty są małe i białe.
Gatunek ten charakteryzuje się szybkim wzrostem, sporą ilością wydzielanego tlenu oraz łatwością w rozmnażaniu i przystosowaniu się do nowych warunków hodowlanych.

UPRAWA: To trzecioplanową roślina która nie sprawia problemów w uprawie. Nurzaniec Śrubowy jest rośliną popularną i łatwą w uprawie. Najlepiej prezentuje się posadzona w grupie.
Jest rośliną która akceptuje niemal każdy rodzaj wody. W odpowiednich warunkach szybko się rozrasta za pomocą rozłogów i tworzy zwarte, jasnozielone grupy roślin. Roślinę trzeba regularnie przerzedzać – pozostawiona sama sobie potrafi w krótkim czasie zdominować akwarium.

SADZENIE: Roślinę sadzimy w grupie pamiętając aby widoczna była nasada korzenia, najlepiej w podłożu z drobnego żwiru z dodatkiem gliny. Roślinę sadzimy grupowo w tylej lub bocznej części akwarium. Jest rośliną szybko rosnącą i w akwariach najczęściej rozmnaża się za pomocą rozłogów a pojedyncza sadzonka w ciągu roku może dać kilkadziesiąt młodych roślin. Nurzaniec śrubowy może nam także zakwitnąć.