Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis)

Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis) to niewielka, spokojna ryba z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae), bardzo lubią przez akwarystów ryba.

NAZWA: Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis)
RODZINA: Zbrojnikowate (Loricariidae),
BIOTOP: Ameryka Południowa, dorzecza Amazonki
ROZMIAR: Mały 4-5 cm
AKWARIUM: Małe min 50 cm długości.
WODA: Temp.: 23-30ºC, miękka do średnio twardej
POKARM: Glony, zielony, suchy
ŻEROWANIE: Dno i środkowa część akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne,
DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
5 lat
CENA: 6-8 ZŁ

OPIS: Otoski zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.
Otosek to łagodna i towarzyska ryba, dorasta do około 4-5cm. Charakteryzuje się ciemnymi pasami wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona. Płetwy piersiowa, odbytowa oraz grzbietowa są przeźroczyste, natomiast płetwa ogonowa jest w charakterystyczne paski. Podobnie jak inne zbrojniki także Otosek posiada otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Posiada także kolce, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu. Otoski przejawiają zachowania terytorialne, jednak nie stwarza to uszczerbku na zdrowiu. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.
Gatunek przystosowany jest do oddychania powietrzem atmosferycznym (poprzez jelito).
ODŻYWIANIE: Głównym pokarmem Otosków są glony. Odżywiają się wszystkim co porasta szyby i liście i co nie tworzy nitek ani pędzli (m.in jednokomórkowe zielone glony “punktowe”, “naloty” na szybach czy okrzemki). Nie zjadają zielenic i cyjanobakterii.
Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, suchym w postaci tabletek i granulatu opadającego na dno.
AKWARIUM: Otoski mogą być hodowane w dość małych zbiornikach. Doskonale czują się w akwariach gęsto obsadzonych roślinnością oraz z wieloma kryjówkami. Za kryjówki można mogą posłużyć łupiny kokosa, korzenie lub groty i skalne. Korzenie zwłaszcza torfowe stanowią cenne źródło celulozy. Tafla wody nie powinna być mocno pokryta roślinami, ponieważ utrudniają one otoskom dostęp do powietrza atmosferycznego. Jest rybą stadną dlatego w akwarium powinno być przynajmniej kilka sztuk.
Otoski są wrażliwe na jakość wody – azotyny, amoniak oraz na gwałtowne zmiany i wahania odczynu, temperatury czy twardości. Zalecane jest dobre napowietrzanie wody i częste ale niewielkie podmiany.
Wskazana jest filtracja lub dobre napowietrzenie, a także częsta, częściowa wymiana wody.
Otocinklus’y mają spokojną naturę, więc z powodzeniem można je trzymać w akwariach wielogatunkowych, w którym również występują ryby o spokojnym usposobieniu. Można trzymać je także w krewetkariach.
ROZMNAŻANIE: Ryby jajorodne, rozmnaża się w niewoli jednak jest to sporadycznie i przypadkowe. Po zapłodnieniu samice składają kleista ikrę na liściach, ścianach akwarium czy filtrze. Wylęg powinien nastąpić po około 3-4 dniach. Następnie narybek chowa się w kryjówkach korzystając w tym czasie z zapasów woreczka żółciowego. Temperatura w tym czasie powinna wynosić 20-22°C, pH 6,5.

Polecamy:   Grubowarg syjamski (Crossocheilus siamensis)