Pielęgnacja akwarium

Idealne akwarium to akwarium to akwarium odpowiednio urządzone z z przemyślaną obsadą roślin i zwierząt które tworzą idealny zbiornik aby zbiornik ten mógł funkcjonować potrzebna jest prawidłowa i systematyczna opieka nad akwarium. Poniżej przedstawię kilka porad jak odpowiednio dbać o akwarium.

Każdy akwarysta powinien wiedzieć że opieki wymagają nie tylko ryby i rośliny, ale również sprzęt i urządzenia akwarystyczne. Mając pod swoją opieką akwarium pamiętajmy że wymaga ono od nas codziennej opieki a są też czynności które wykonujemy rzadziej.

Akwarystyka jak każde inne hobby wymaga od nas poświęcenia i systematyczności!

Każdy dobry akwarysta wie że jego obowiązki związane z odpowiednim utrzymaniem akwarium podzielić można na te wykonywane codziennie, raz w tygodniu i zabiegi wykonywane znacznie rzadziej w zależności od potrzeb.

Do zabiegów pielęgnacyjnych przy akwarium które wykonujemy codzienne należą:
Karmienie ryb i innych zwierząt akwariowych. Wielu z nas często zastanawia się jak często karmić naszych podopiecznych. Zwierzęta akwariowe karmimy 1-3 razy dziennie w zależności od obsady zbiornika. Pamiętajmy żeby podawany pokarm był szybko zjadany przez obsadę naszego zbiornika. Zalegający pokarm w zbiorniku przyczyni się do zmiany parametrów m.in. przez zachodzące procesy gnilne niezjedzonego pożywienia. Zbyt duża ilość podawanego pożywienia to idealne środowisko do rozwoju chorób a także plagi ślimaków w akwarium.
Dbając o kondycje ryb i innych zwierząt żyjących w naszym akwarium co jakiś czas możemy zrobić dzień bez karmienia co poprawnie wpłynie na kondycję naszych podopiecznych (pamiętajmy że w naturze zwierzęta te nie żywią się regularnie).
Obserwacja zbiornika. Pamiętajmy by codziennie „rzucić okiem” na nasz zbiornik. Możemy w ten sposób skontrolować stan zdrowotny naszych ryb a także poziom wydajności filtracji w akwarium. Pamiętajmy żeby codziennie kontrolować stan zbiornika i usuwać ze zbiornika martwe zwierzęta oraz obumarłe części roślin które pozostawione w akwarium zaczną gnić i zanieczyszczać wodę a to przyczyni się do dalszych zgonów i pojawienia się glonów w akwarium. Monitorować należy także poziom wody w akwarium. Zbyt duże ubytki wody mogą świadczyć o nieszczelności akwarium lub układu filtracji zewnętrznej (jak taką posiadamy).
Pamiętajmy także o regularnym oświetleniu akwarium. Z własnego doświadczenia wiem że do obsługi oświetlenia akwarium najlepiej zatrudnić programatory elektroniczne lub mechaniczne które będą załączać oświetlenie w akwarium w zaprogramowanych przez nas odcinkach czasu.
Kontrolujmy także temperaturę wody w akwarium. Kontrolując regularnie temperaturę w akwarium mamy podgląd na skuteczność pracy grzałki w akwarium a także w okresie letnich upałów mamy możliwość na reakcję związaną z przegrzewaniem wody.

Polecamy:   Pielęgnacja akwarium: odmulanie i podmiana wody w akwarium

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane raz na tydzień:
Podmiana wody. Pamiętajmy by regularnie odświeżać wodę w naszym akwarium. Co tydzień powinniśmy podmieniać 10-20% wody w zbiorniku. Pamiętajmy by uzupełniać wodę w naszych zbiornikach wodą odstaną i o odpowiednich parametrach (ważne jest to zwłaszcza w krewetkariach). W ustabilizowanych zbiornikach czynność tą możemy wykonywać co dwa tygodnie.
Odmulanie dna. To kolejna czynność którą powinniśmy przeprowadzać regularnie. Odmulanie dna polega na oczyszczeniu dna z resztek pożywienia, obumarłych szczątków roślin oraz zanieczyszczeń pochodzących z przemiany materii ryb i innych zwierząt akwariowych.
Raz w tygodniu należy sprawdzić także parametry wody takie jak pH, azotany, fosforany i twardość węglanową. Parametry wody należy skorygować metodami naturalnymi lub za pomocą chemii.
Czyszczenie szyb i elementów dekoracyjnych z glonów. W odpowiednio dojrzałym i ustabilizowanym zbiorniku problem ten nie powinien występować.
Przycinanie roślin. Zabieg ten powinno się wykonywać regularnie zwłaszcza w przypadku szybko rosnących roślin łodygowych i niektórych mchów. Odpowiednie przycinanie wpłynie korzystnie na kondycję naszych roślin.

Inne zabiegi pielęgnacyjne. Do zabiegów tych należą:
Czyszczenie filtra. Częstotliwość czyszczenia/wymiany mediów filtracyjnych powinnyśmy uzależnić od liczebności obsady akwarium, możliwości filtra. W akwariach należy tak dobrać układ filtracyjny by miał on pewien zapas mocy i żeby zbyt często do niego nie zaglądać. Pamiętajmy że w filtrach żyją pożyteczne bakterie które oczyszczają wodę z niepotrzebnych związków chemicznych. Media filtracyjne czyścimy zawsze w wodzie pochodzącej z akwarium co przyczyni się do ograniczenia strat we florze bakteryjnej naszego filtra.
Pamiętajmy żeby regularnie wymieniać i kontrolować oświetlenie w akwarium. Dotyczy to zwłaszcza akwaria które oświetlane są tradycyjnymi świetlówkami, które należy wymieniać raz na rok. Świetlówki mają to do siebie że po około roku przestają emitować promienie UVA i UVB, a jedynie doświetlają akwarium. Stąd istnieje możliwość pojawienia się glonów w akwarium.

Polecamy:   Pielęgnacja akwarium: odmulanie i podmiana wody w akwarium


Podsumowanie: Opiekowanie się akwariami nie jest wcale takie uciążliwe jeżeli wejdzie nam w krew. Regularnie pielęgnując akwarium szybko przyzwyczaimy się do wykonywanych czynności i nie będziemy ich traktować jak zło konieczne. Wystarczy poświęcić chwilę każdego aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym akwarium.