Pielęgnacja mchów akwariowych

Mchy akwariowe są dość łatwe w hodowli i często spotykane są w naszych akwariach. Jeśli mamy je w akwarium pamiętajmy o ich specyficznej pielęgnacji.

Pielęgnacja mchów w akwarium jest bardzo ważna gdyż zaniedbane mchy są brzydkie, obrastają glonami, brązowieją co doprowadza do śmierci mchu.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie mchów. Częstotliwość przycinania dostosować należy do tempa wzrostu które jest różne w zależności od gatunku mchu i warunków panujących w akwarium. Warto systematycznie przycinać mchy, aby wzmóc ich wzrost. Dzięki temu mchy będą gęstsze i ładniej wybarwione. Jak przycinać mech? Większość gatunków mchów akwariowych możemy docinać tak jak chcemy – możemy je docinać na dowolną długość i formować z nich dowolne kształty. Możemy także wyrwać nadmiar mchu ale może spowodować że naruszymy całą darń i przez to można zachwiać wzrost i ewentualnie formowanie mchu.

Świeżo ścięte gałązki mchu to doskonały materiał do dalszej hodowli. Możemy go dalej rozsadzać na korzeniach lub innych elementach dzięki czemu możemy zwiększyć ilość naszego mchu w akwarium.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym to odmulanie lub płukanie mchu. Odmulanie najlepiej wykonać na świeżo przyciętym mchu. Oczyścimy w ten sposób dolne partie mchu oraz usuniemy słabsze gałązki. Możemy odmulać także nieprzycinany mech ale może to spowodować że wciągniemy do odmulacza większość mchu z odmulanej darni. Jeśli mamy zaszczepiony mech na mniejszych elementach to możemy je wyciągnąć z akwarium i wypłukać je w wodzie. Pamiętajmy by była to woda pochodząca z akwarium – płukanie pod bieżącą wodą może spowodować że nasz mech przestanie rosnąć lub zgnije.
Do czyszczenia mchów doskonale nadają się krewetki akwariowe które wygrzebują odrobiny pokarmu z gałązek mchu. Dodatkowo oczyszczają mech z zalążków glonów.

Polecamy:   Mech jawajski (Vesicularia dubyana)