Pielęgnica zebra (Amatitlania nigrofasciata)

Pielęgnica zebra (Amatitlania nigrofasciata) – popularny gatunek pielęgnicy (Cichlidae), bywa agresywna i nietowarzyska ale jest gatunkiem odpornym i łatwo rozmnaża się w akwariach stąd popularność tego gatunku.

NAZWA: Pielęgnica zebra (Amatitlania nigrofasciata)
SYNONIM: Convict cichlid
RODZINA: Pielęgnicowate (Cichlidae)
BIOTOP: Ameryka Środkowa
ROZMIAR: Średni, samiec 15 cm, samica 10 cm
AKWARIUM: Średnie - duże, min. długość dla pary 90 cm
WODA: Temp.: 22 - 28 °C,
pH: 6.0 - 8.0 pH,
twardość: 5 - 25 ºdGH
POKARM: Żywy, mrożony, suchy, pokarm roślinny
ŻEROWANIE: Dno akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 10 lat
CENA: 8 - 15 ZŁ

OPIS: Ten słodkowodny gatunek pochodzi z Ameryki Środkowej, występuje na obszarach Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Kostaryki. Jej naturalne siedliska to zarówno wody płynące (rzeki, strumienie, dopływy) jak i stojące (stawy i jeziora) gdzie zamieszkuje strefy przybrzeżne, wśród roślin, kamieni i korzeni które są naturalnymi kryjówkami dla tych ryb.
Pielęgnica zebra jest gatunkiem dorastającym do 15 cm w przypadku samców i 10 cm dla samic. Charakteryzuje je niebiesko-szare ubarwienie z dziewięcioma ciemnymi pasami które przechodzą przez ciało od głowy aż do nasady płetwy ogonowej.
Samce są znacznie większe od samic a ich płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone i zakończone spiczasto. U dorosłych samców często pojawia się guzek tłuszczowy na czole. Mniejsza samica zwykle wybarwia się jaskrawiej, zwłaszcza w okresie tarła gdzie w okolicach podbrzusza i płetwie grzbietowej pojawia się pomarańczowy odcień.
Pielęgnica zebra to jedna z najpopularniejszych pielęgnic, są wytrzymałe i łatwo się aklimatyzują. Są rybami agresywnymi i nietowarzyski, niszczą rośliny i z tego względu nie za bardzo nadają się do zbiorników towarzyskich. Są jednak gatunkiem który dość łatwo rozmnaża się w warunkach akwariowych, prezentując przy tym niezwykłe zachowania typowe dla pielęgnic i chyba z tego względu jest rybą tak popularną.

Polecamy:   Pielęgniczka żółta (Apistogramma borelli)

ODŻYWIANIE: Amatitlania nigrofasciata jest gatunkiem wszystkożerną i mało wybredną. Chętnie pobierają większość pokarmów przeznaczonych dla ryb akwariowych. Ich dieta powinna być różnorodna i powinna zawierać pokarmy zawierające składniki roślinne.

AKWARIUM: Dla pary pielęgnic powinnyśmy przygotować zbiornik o minimalnej długości 90 cm. Akwarium powinno być wyposażone w liczne kryjówki a także w jaskinie i groty stworzone z kamieni, skał, łupin kokosowych lub ceramicznych doniczek. Jako podłoże należy użyć drobnoziarnistego, miękkiego piasku w którym ryby te uwielbiają kopać.
Do dekoracji zbiornika można użyć roślin, należy wybrać gatunki o twardych liściach i niejadalnych. Ryby te lubią przekopywać dno zbiornika, dlatego powinniśmy unikać roślin sadzonych w podłożu a użyć roślin które rosną przyczepione np. do korzeni. Wskazane jest także użycie roślin pływających.
Pielęgnice zebry wrażliwe są na nadmiar azotanów i gwałtowne zmiany pH – niezbędne są systematyczne podmiany części wody (ok 15-20% na tydzień) oraz wydajna filtracja.
Ryby te powinny być trzymane w akwariach jednogatunkowych lub z innymi pielęgnicami ale tylko w bardzo dużych akwariach. Nie nadają się do zbiorników towarzyskich, są rybami agresywnymi i terytorialnymi, zwłaszcza w okresie tarła.

ROZMNAŻANIE: Ryby jajorodne. Pielęgnice zebra żyją w związkach monogamicznych, czyli łączą się w pary na całe życie. Gatunek ten łatwo dobiera się w pary i się rozmnaża. Do tarła zwykle dochodzi w kamiennych grotach lub wykopanych jamach. Ryby pobudzamy do tarła przez obfite karmienie żywymi pokarmami, systematyczne podmiany wody co 3 dni i podniesiona temperatura wody. Przed tarłem samica i samiec jaskrawiej wybarwiają się i przystępują do przygotowania kryjówki. Samica składa ikrę partiami, a samiec zapładnia ją. Samica potrafi złożyć 150-300 jaj, które chroni i pielęgnuje (wachluje ogonem w celu odpowiedniego natlenienia jajeczek). Samiec pilnuje rewiru odganiając potencjalnych intruzów. Wylęg ikry następuje po 3-4 dniach i larwy przenoszone są przez samicę do uprzednio wykopanego dołka w podłożu lub na powierzchnię np. kamienia. Po około 4-7 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Rodzice opiekują się narybkiem jeszcze przez kilka tygodni. Po tym terminie należy odseparować młode od rodziców, którzy mogą przystąpić do kolejnego tarła.

Polecamy:   Pielęgniczka Boliwijska (Mikrogeophagus altispinosus)

UWAGI: Istnieje kilka sztucznie wyhodowanych odmian Pielęgnicy zebra, do najpopularniejszych należą forma różowa, marmurkowa, albinotyczna i o wydłużonych płetwach.