Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma Cacatuoides)

Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma Cacatuoides) – pięknie ubarwiona niewielka ryba z rodziny pielęgnicowatych. Często hodowana w akwariach.

NAZWA: Pielęgniczka Kakadu (Apistogramma Cacatuoides)
SYNONIMY: Cockatoo Cichlid
RODZINA: Pielęgnicowate (Cichlidae)
BIOTOP: Ameryka Południowa
ROZMIAR: Średni, samiec 9 cm, samica 5 cm
AKWARIUM: Średnie, minimalna pojemność 70l,

min. długość dla pary/haremu 70 cm
WODA: Temperatura: 22 - 29 °C,
pH: 5.0 - 7.0 pH,
twardość: 3 - 10 ºdGH
POKARM: Żywe larwy, mrożony, pokarm płatkowy, granulat, pokarm roślinny.
ŻEROWANIE: Dno, środek akwarium
ROZMNAŻANIE: Jajorodne
DŁUGOŚĆ ŻYCIA: 4 - 5 lat
CENA: 5 - 10 ZŁ

OPIS: Pielęgniczka kakadu pochodzi z Ameryki Południowej. Ryba ta zamieszkuje głównie małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.
Ta popularna ryba akwariowa hodowana jest w wielu odmianach barwnych. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest specyficznie ukształtowana płetwa grzbietowa, która przypomina czub papugi kakadu.
Samce są znacznie większe od samic i dorastają do 9 cm (samice do 4 – 5 cm). U samców występują wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie i są mniej kolorowe.

Pielęgniczka kakadu to pokojowo usposobiona ryba, są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Może przebywać w zbiorniku wielogatunkowym, jednak trzeba liczyć się z tym, że w okresie godowym może atakować inne ryby. Ryby te żyją w haremach i na jednego samca powinno przypadać 2 – 3 samice.
ODŻYWIANIE: Pielęgniczki kakadu w warunkach akwariowych żywią się głównie żywymi lub mrożonymi larwami owadów. Jedzą też chętnie pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów.

AKWARIUM: Pielęgniczki kakadu lubią przestronne akwaria, częściowo zarośnięte z dużą liczbą kryjówek w postaci korzeni, łupin orzecha kokosowego czy grot wykonanych z ceramicznych doniczek. Podłoże powinno być miękkie, piaszczyste – kakadu lubią kopać w podłożu. Światło niezbyt mocne, najlepiej rozproszone przez rośliny pływające na powierzchni wody.

Polecamy:   Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi)

Sam zbiornik powinien być odpowiednio duży, dla pojedynczego samca i jego haremu powinien wystarczyć zbiornik o pojemności 70 litrów. Jeśli zamierzamy trzymać więcej samców zbiornik powinien być odpowiednio większy, tak aby nie dochodziło do walk między rywalami.
Apistogramma Cacatuoides może być hodowana w zbiornikach towarzyskich z innymi rybami pamiętać jednak należy że w okresie tarła staje się agresywna w stosunku do innych ryb. Za towarzystwo najlepiej wybrać niewielkie ryby np. kąsaczowate.

ROZMNAŻANIE: Stosunkowo łatwe, jest rybą jajorodną. W dobrze utrzymanych akwariach do tarła dochodzi bez naszego udziału. Podobnie jak inne ryby z rodziny Apistogramma, ikrę składa w zagłębieniu w podłożu lub oczyszczonych kamieniach i grotach. Samica opiekuje się złożoną ikrą a samiec strzeże terytorium.
Samica składa do 200 ziaren ikry, po zapłodnieniu przez samca jest on przeganiany a samica opiekuje się ikrą i potomstwem. Samiec w tym czasie strzeże gniazda lub zajmuje się inną samicą. Wylęg następuje po dwóch dniach, narybek zaczyna swobodnie pływać po 4-5 dniach. Duże znaczenie ma odczyn pH wody. Jeśli jest on mocno kwaśny z narybku wykluje się więcej samców, jeśli pH będzie bliskie obojętnego wykluje się więcej samiczek.